Tutaj jesteś

Orzechy macadamia – skarb Australii

8 października 2023 Lifestyle Orzechy macadamia


Orzechy macadamia są wyjątkową i niezwykle smaczną przekąską, która pochodzi z Australii. Te małe, kuliste orzechy są cenione nie tylko za swój wyjątkowy smak, ale także, a może nawet przede wszystkim, za bogactwo składników odżywczych oraz liczne korzyści zdrowotne. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci podstawowe informacje dotyczące: historii, uprawy, wartości odżywczych oraz kulinarnych zastosowań orzechów makadamia.

Kilka słów na temat historii orzechów Macadamia

Orzechy macadamia zostały odkryte przez Europejczyków w 1828 roku dzięki Johnowi Macadamia (stąd właśnie ich nazwa). Jednak już od wieków były one znane i jedzone przez rdzennych mieszkańców Australii, czyli Aborygenów. W tamtych czasach orzechy macadamia były uważane za cenne pożywienie i stanowiły ważną część diety Aborygenów.

W ciągu XIX i XX wieku wzrastające zainteresowanie orzechami macadamia spowodowało, że dość szybko stały się one popularne na całym świecie. Obecnie orzechy te są uprawiane nie tylko w Australii, ale także w innych regionach o odpowiednich warunkach klimatycznych, takich jak na przykład:

  • Hawaje,

  • Kalifornia,

  • południowa Afryka.

Orzechy macadamia — jak wygląda ich uprawa?

Orzechy Macadamia rosną na drzewach Macadamia integrifolia i Macadamia tetraphylla. Gatunki te potrzebują specjalnych warunków pogodowych; chodzi tu w szczególności o ciepłe dni i chłodne noce; jest to niezbędne, by drzewa te wydały swoje owoce. Australijski klimat, zwłaszcza w stanie Queensland, jest idealny do ich uprawy.

Uprawianie tych orzechów jest pracochłonne… ale daje naprawdę dobre rezultaty. Drzewa dojrzewają po około 7-10 latach i dają owoce przez kolejne dziesięciolecia. Zbieranie orzechów odbywa się ręcznie albo z wykorzystaniem maszyn, w zależności od wielkości plantacji.

Wartości odżywcze orzechów macadamia

Orzechy macadamia słyną nie tylko z powodu swojego wyjątkowego smaku, ale również z bogactwa składników odżywczych. Poniżej przedstawiamy Ci jedynie kilka spośród nich:

  • tłuszcze — orzechy macadamia są obfite w zdrowe jednonienasycone tłuszcze, które pomagają obniżać poziom cholesterolu i wspierają zdrowie serca;

  • białko i błonnik — te orzechy dostarczają białka i błonnika, co sprawia, że są doskonałym, długotrwałym przysmakiem,

  • mikroelementy — orzechy macadamia to cenne źródło mikroelementów, takich jak na przykład magnez, miedź oraz żelazo, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu,

  • antyoksydanty — nie bez znaczenia są takie antyoksydanty jak na przykład witamina E, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników i hamują procesy starzenia,

  • pozostałe składniki mineralne — last but not least, orzechy macadamia są bogate w takie pierwiastki jak np. fosfor i mangan, które, jak wiadomo, odgrywają nie lada rolę w utrzymaniu zdrowych kości i zębów.

  • Materiał zewnętrzny

Redakcja pobudka.org.pl

Redakcja strony pobudka.org.pl to zespół entuzjastów, którzy z pasją i zaangażowaniem dzielą się wiedzą na temat zakupów, zdrowego stylu życia, prezentów i kulinariów. Nasza misja to inspirowanie czytelników do świadomych wyborów, wspieranie ich w dbaniu o zdrowie, czerpanie radości z zakupów oraz kreowanie wyjątkowych doświadczeń kulinarnych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie kosmetyki