Tutaj jesteś

Tętno a zdrowie

2 października 2019 Zdrowie

Zdrowie jest niezwykle istotną kwestią w życiu każdego człowieka. Jest to element tak zwanego heksagonu szczęścia. Heksagon szczęścia to obszar, na który składają się elementy takie jak wspomniane wyżej zdrowie, relacje z bliskimi, rozwój osobisty, finanse, praca oraz czas dla siebie. Dbanie o wszystkie wymienione elementy pozwala zachować człowiekowi balans w życiu. Nie da się bowiem być szczęśliwym człowiekiem poświęcając się tylko jednemu z wymienionych elementów. Jeśli bardzo zależy nam na tym, aby odnieść sukces w życiu i być bogatym, to prawdopodobnie ucierpi na tym nasze zdrowie lub nie będziemy mieć dla siebie czasu.

W dłuższej perspektywie będzie to skutkowało depresją, czyli jedną z chorób cywilizacyjnych. Depresja to bardzo częsta przypadłość ludzi, którzy przykładają nadmierną uwagę do realizacji narzuconych celów, bez dbania o zachowanie równowagi w życiu. W leczeniu depresji bardzo przydatna jest terapia behawioralna, a jeśli ona zawodzi, należy rozważyć farmakoterapię. Leczeniem depresji zajmuje się lekarz psychiatra. Wracając do heksagonu szczęścia, interesowanie się tylko sobą i realizowanie swoich pasji, bez skupiania się na relacjach, pracy i finansach może prowadzić do hedonizmu, który też na dłuższą metę może być szkodliwy. Widzimy zatem, że zachowanie równowagi w życiu jest niezbędne do bycia szczęśliwym człowiekiem. Zaniedbanie któregokolwiek z wymienionych elementów będzie skutkowało tym, że będziemy niezadowoleni ze swojego życia.

Dla wielu ludzi różne elementy heksagonu szczęścia będą najważniejsze. Każdy z nas jest bowiem inny i musimy zdawać sobie z tego sprawę. Należy pamiętać jednak o tym, że powinniśmy zachować balans we wszystkich płaszczyznach. Bardzo ważnym elementem jest zdrowie. Osoba, która nie dba o swoje zdrowie prawdopodobnie nie będzie w stanie zadbać o resztę elementów heksagonu, dlatego też warto pamiętać o tym, by raz na kilka miesięcy odwiedzić swojego lekarza i przeprowadzić niezbędne badania. Na świecie istnieje bowiem całe mnóstwo różnego rodzaju chorób i przypadłości, z których nawet możemy sobie nie zdawać sprawy. Bardzo ważną kwestią jest regularne badanie swojego ciśnienia krwi oraz tętna.

Tętno a zdrowie – jakie właściwie jest między nimi powiązanie? Otóż osoba, której tętno jest zbyt niskie cierpi na bradykardię, czyli stan w którym serce bije zbyt wolno. Przeciwieństwem bradykardii jest tachykardia, czyli stan w którym nasze serce bije powyżej stu uderzeń na jedną minutę. Obie te przypadłości potrafią być bardzo niebezpieczne.

Redakcja pobudka.org.pl

Redakcja strony pobudka.org.pl to zespół entuzjastów, którzy z pasją i zaangażowaniem dzielą się wiedzą na temat zakupów, zdrowego stylu życia, prezentów i kulinariów. Nasza misja to inspirowanie czytelników do świadomych wyborów, wspieranie ich w dbaniu o zdrowie, czerpanie radości z zakupów oraz kreowanie wyjątkowych doświadczeń kulinarnych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

materac dla dziecka