Tętno a zdrowie

Zdrowie jest niezwykle istotną kwestią w życiu każdego człowieka. Jest to element tak zwanego heksagonu szczęścia. Heksagon szczęścia to obszar, na który składają się elementy takie jak wspomniane wyżej zdrowie, relacje z bliskimi, rozwój osobisty, finanse, praca oraz czas dla siebie. Dbanie o wszystkie wymienione elementy pozwala zachować człowiekowi balans w życiu. Nie da się bowiem być szczęśliwym człowiekiem poświęcając się tylko jednemu z wymienionych elementów. Jeśli bardzo zależy nam na tym, aby odnieść sukces w życiu i być bogatym, to prawdopodobnie ucierpi na tym nasze zdrowie lub nie będziemy mieć dla siebie czasu.

W dłuższej perspektywie będzie to skutkowało depresją, czyli jedną z chorób cywilizacyjnych. Depresja to bardzo częsta przypadłość ludzi, którzy przykładają nadmierną uwagę do realizacji narzuconych celów, bez dbania o zachowanie równowagi w życiu. W leczeniu depresji bardzo przydatna jest terapia behawioralna, a jeśli ona zawodzi, należy rozważyć farmakoterapię. Leczeniem depresji zajmuje się lekarz psychiatra. Wracając do heksagonu szczęścia, interesowanie się tylko sobą i realizowanie swoich pasji, bez skupiania się na relacjach, pracy i finansach może prowadzić do hedonizmu, który też na dłuższą metę może być szkodliwy. Widzimy zatem, że zachowanie równowagi w życiu jest niezbędne do bycia szczęśliwym człowiekiem. Zaniedbanie któregokolwiek z wymienionych elementów będzie skutkowało tym, że będziemy niezadowoleni ze swojego życia.

Dla wielu ludzi różne elementy heksagonu szczęścia będą najważniejsze. Każdy z nas jest bowiem inny i musimy zdawać sobie z tego sprawę. Należy pamiętać jednak o tym, że powinniśmy zachować balans we wszystkich płaszczyznach. Bardzo ważnym elementem jest zdrowie. Osoba, która nie dba o swoje zdrowie prawdopodobnie nie będzie w stanie zadbać o resztę elementów heksagonu, dlatego też warto pamiętać o tym, by raz na kilka miesięcy odwiedzić swojego lekarza i przeprowadzić niezbędne badania. Na świecie istnieje bowiem całe mnóstwo różnego rodzaju chorób i przypadłości, z których nawet możemy sobie nie zdawać sprawy. Bardzo ważną kwestią jest regularne badanie swojego ciśnienia krwi oraz tętna.

Tętno a zdrowie – jakie właściwie jest między nimi powiązanie? Otóż osoba, której tętno jest zbyt niskie cierpi na bradykardię, czyli stan w którym serce bije zbyt wolno. Przeciwieństwem bradykardii jest tachykardia, czyli stan w którym nasze serce bije powyżej stu uderzeń na jedną minutę. Obie te przypadłości potrafią być bardzo niebezpieczne.

Redakcja pobudka.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *