Komputerowe programy do edycji filmów wideo

Choć szeroko pojęta edycja filmów wideo wielu z nas kojarzy się jedynie z jakimiś profesjonalnymi zastosowaniami w stylu produkcji i postprodukcji kinowych hitów, to w dobie Internetu, praktycznie każdy człowiek może zająć się podstawową edycją filmów i umieszczaniem ich w internecie. Mowa tu oczywiście nie o filmach długometrażowych i fabularnych, ale po prostu krótkich filmikach video, pokazujących różne zdarzenia z naszego życia, a czasami mającymi zabarwienie humorystyczne, bądź też poradnikowe.

Wiadomym jest, że najbardziej znanym serwisem postującym filmy wideo, jest YouTube. YouTube w obecnej chwili jest już stroną internetową numer 2, jeżeli chodzi o całkowitą popularność w internecie. Użytkowników YouTube liczy się już praktycznie w miliardach, a jego popularność wynika z tego, że nie tylko każdy może tam oglądać wybrane przez siebie treści, ale i nie ma żadnych problemów z tym, żeby stworzyć swój własny kanał i zacząć wrzucać treści własnego autorstwa, zdobywając popularność, a może i pieniądze.

Oczywiście, w tym celu trzeba wyposażyć się w dwie rzeczy. Pierwszą rzeczą jest urządzenie rejestrujące wideo, ale nie jest to praktycznie żadnym problemem, ponieważ w dzisiejszych czasach każdy smartfon umożliwia już nagrywanie w jakości co najmniej HD. Drugą sprawą są programy do edycji filmów, działające na naszym komputerze. O wiele lepiej będzie się bowiem prezentował nawet krótki film, który zostanie poddany amatorskiej edycji, niż film surowy, wrzucony na serwer bez żadnej obróbki.

Na szczęście, takie programy do edycji filmów to nie tylko programy o zastosowaniu profesjonalnym, za które trzeba zapłacić grube pieniądze, ale także programy typu freeware, które działają całkowicie za darmo. Może ich możliwości są nieco ograniczone, ale dla początkującego adepta YouTube całkowicie wystarczające, a do tego takie programy są dość proste w obsłudze.

Co więc można zrobić za pomocą takiego podstawowego programu do edycji filmów? Wszystko, co potrzebne amatorowi. Poszczególne fragmenty filmu można przyciąć i połączyć ze sobą. Wykadrować, zachowując jedynie interesujący fragment sceny. Do filmu można dodać napisy, można dodać interesującą czołówkę, czyli intro, a także zakończenie. Można zmienić kolory filmu, podbić kontrast, a nawet dokonać prostego ratuszu, czy też dołożyć na obraz jakiś stały element graficzny. Bardzo fajnie wyglądają też efekty przejścia z jednej sceny do drugiej, które są solą montowania filmu. Może być tak, że jeden kadr przenika w drugi, można zastosować ściemnienia i rozjaśnienia, nowy kadr może wyjeżdżać z góry, bądź z boku i wiele innych bardzo ciekawych opcji.

Redakcja pobudka.org.pl