ispy para iphone 6 Plus sms spion iphone 4s spy app für iphone 4s kindersicherung internet kindersicherung für schränke handy orten verloren o2 computer temperatur überwachen chip link spionage iphone spy software ios 7 handy einmalig kindersicherung pc microsoft spionage android app spy location pc überwachung polizei
Zjazdowe didaskalia Drukuj
Imagehm. Marek Kamecki
„Leśny Kot”
Mój pierwszy kontakt ze zjazdem miał miejsce w 1981 roku. Był to wyjątkowy zjazd, bo był to wyjątkowy czas – cały kraj ogarnięty był rewolucją – powszechne pragnienie reform objawiało się w każdym zakładzie pracy, instytucji czy organizacji. 

 Nie inaczej było z harcerstwem  - oprócz KIHAM-u istniało w ówczesnym ZHP wiele różnego rodzaju  mniej lub bardziej sterowanych ruchów reformatorskich. Wszyscy spodziewali się, że wiosenny zjazd zrealizuje ich marzenia i postulaty. Okazał się jednak najbardziej „betonowym” zjazdem okresu „Solidarności”. Nawet zjazdy nieboszczki PZPR i jej wiernych córek  -  organizacji młodzieżowych i studenckich - były w porównaniu ze zjazdem ZHP trybuną wolności.  Etatowy, partyjny aparat „harcerski” okazał się najwierniejszy ideałom socjalizmu. 

ImageZjazd odbywał się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie,  pod którą zajeżdżały z oddalonych o kilkaset metrów parkingów hotelowych, autokary pełne, mocno już  rozweselonych „druhów” i, w ponadśrednim wieku,  „druhen” – w większości nauczycieli i pracowników ZHP.

Z bukietami kwiatów i pieśnią na ustach wlewał się ten geriatryczny aktyw organizacji młodzieżowej do czeluści sali zjazdowej.

W tym czasie, równolegle odbywała się zbiórka całego KIHAM-u, więc poszliśmy zobaczyć jak wygląda zjazd „naszej” organizacji. Niestety wszystkich wejść pilnowali „druhowie” z radiostacjami lustrujący nerwowo wszystkich wchodzących. „Druhowie” ci musieli być świeżo upieczonymi instruktorami (wszyscy mieli zielone podkładki pod krzyżem), gdyż niektórzy z nich poprzypinali krzyże harcerskie po prawej stronie nienagannie nowych mundurów.

Nieco zdziwiło nas, że zjazdu muszą pilnować tajniacy z SB, ale dowiedzieliśmy się później, że ekstremiści (czyli my) planowali wtargnięcie na salę obrad. Nie planowaliśmy, ale chętnie byśmy wtargnęli, gdyby wcześniej ktoś poddał nam ten pomysł. 

ImageI tu szkoda, bo na sali zjazdowej działy się cuda-niewidy. Pierwsze dwie godziny zajęła dyskusja na temat: czy podczas i na terenie zjazdu ma obowiązywać zakaz palenia.” Argumenty padały ponoć nieziemskie, aż ktoś postanowił przerwać ten kompromitujący spektakl i zadość uczynić reformatorom i gorącym głowom -  przegłosowano zakaz palenia na terenie i w kuluarach Sali Kongresowej.

Zwolennicy tej uchwały – harcerze starsi (także byli delegatami) postanowili twardo egzekwować zakaz i zaczęli sprawdzać… toalety do których chyłkiem wymykali się starsi „druhowie” na dymka. Jeden z takich zapaleńców w ferworze walki natknął się na dyrektora szkoły, do której jeszcze uczęszczał i doszło do takiej niezręcznej sytuacji gdy uczeń – harcerz  przydybał ukrywającego się w kiblu  swojego dyrektora-hufcowego z papierosem w ręku.

Zjazd podjął uchwały w duchu , że „…przy tronie stoim i stać będziem…”.

Wieczorem, siedząc  w wielkim kręgu instruktorów z całej Polski skupionych wokół kilkudziesięciu zapalonych świec, ktoś rzucił pomysł: „Słuchajcie – jak już naprawimy harcerstwo i pogonimy czerwonych, to będziemy robić sobie zjazdy w lesie pod namiotami – zjadą się ludzie z własnymi namiotami, każdy z grupą przyjaciół rozbije sobie biwak, zbuduje kuchnię polową, a wieczorem po obradach pośpiewamy przy ognisku.”

Dziś, gdy patrzę na przygotowania do kolejnego zjazdu ZHR myślę sobie…

Imagehm Marek Kamecki

Zamieszkały w najpiękniejszym mieście w Polsce - we Wrocławiu. Drużynowy zuchowy w latach 1979-80. Drużynowy 130 WrDH-y „SKAUT” im. A.Małkowskiego w latach 1979 – 1985 oraz od 2007 do dziś. Szczepowy szczepu „SKAUT” 1985-88. Instruktor KIHAM , Ruchu , hufcowy w pierwszych latach ZHR, obecnie p.o. drużynowego we Wrocławiu 1990 – 93 za-ca Naczelnika Harcerzy ZHR ds. szkolenia instruktorów. Prywatnie - ojciec trójki szaleńców, z wykształcenia historyk, z zawodu pośrednik ubezpieczeniowy.


Odsłon: 3723

  Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team