ispy para iphone 6 Plus sms spion iphone 4s spy app für iphone 4s kindersicherung internet kindersicherung für schränke handy orten verloren o2 computer temperatur überwachen chip link spionage iphone spy software ios 7 handy einmalig kindersicherung pc microsoft spionage android app spy location pc überwachung polizei
Ankieta dotycząca szeroko rozumianych postaw instruktorskich Drukuj

phm. Aleksander SądowskiImage

Podsumowanie badania ankietowego przeprowadzonego wśród drużynowych drużyn harcerek i harcerzy uczestniczących w Rajdzie Meksyk
.

 

 

 


Podczas odbywającego się w marcu 2009 r. Rajdu Meksyk przeprowadzona została wśród uczestniczących w trasie harcerskiej drużynowych ankieta dotycząca szeroko rozumianych postaw instruktorskich. Forma ankiety celowo odpowiadała wybranym zagadnieniom “Raportu z badania ankietowego przeprowadzonego na II Ogólnopolskim Zlocie Drużynowych ZHP OMNIBUS 2005” opracowanego przez hm. Annę Michalinę Nowakowską (http://badania.zhp.pl) dzięki czemu możliwe stało się porównanie wyników otrzymanych w bratnich organizacjach. Winni jesteśmy na wstępie kilka uwag dot. metody badań. Przede wszystkim wskazać na niewielki rozmiar badanej próby: w Rajdzie Meksyk wzięło udział 51 drużynowych drużyn harcerskich. Spośród 51 otrzymanych ankiet odrzucone zostały dwie ze względu na ich nieindywidualny charakter. Próba 49 badanych osób jest tak niewielka, że prawdopodobnie żaden szanujący się statystyk nie podjąłby nawet próby analizy otrzymanych w ten sposób wyników. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że sporadycznie udaje się w jednym miejscu zgromadzić przynajmniej 50 drużynowych ankietę przeprowadziliśmy i jej wyniki niniejszym prezentujemy.

Badanie przeprowadzone zostało podczas gry na trasie harcerskiej. Drużynowi otrzymali ankietę wraz z materiałami gry i przykazaniem, by wypełnili ją dyskretnie i szczerze. Odpowiedzi na pytania udzielali poprzez zaznaczenie odpowiednich pól. Wzór ankiety znaleźć można w pliku meksykankieta2009.pdf.

Zawarte w ankiecie pytania wybrane zostały spośród tych zadanych w badaniu przeprowadzonym podczas II Ogólnopolskiego Zlotu Drużynowych ZHP. Wyniki naszej ankiety odnosiliśmy do wyników w grupie “ogółem” (brak rozróżnienia na grupy zawodowe). Porównując pytania, które w badaniu ZHP umożliwiały tylko odpowiedzi “tak/nie” z analogicznymi w naszej ankiecie braliśmy pod uwagę sumy pozytywnych i negatywnych odpowiedzi odrzucając niezdecydowanych. Nieznana jest nam liczba przebadanych w ankiecie ZHP drużynowych jednak należy mniemać, że próbka była przynajmniej kilkakrotnie liczniejsza, a tym samym jej wyniki bardziej wiarygodne. Należy też mieć na uwadze, że badanie w ZHP zostało przeprowadzone cztery lata wcześniej. Porównanie udzielonych przez drużynowych ZHR i ZHP odpowiedzi przedstawione zostało w formie wykresów. Najciekawsze z nich umieszczone zostały poniżej. Wszystkie można natomiast zobaczyć w dołączonym pliku podsumowanie.pelne.pdf.

Celowo unikamy komentowania udzielonych odpowiedzi. Niech je każdy rozważy w sercu i niech staną się zalążkiem dyskusji bądź przepadną na wieki. Wielkie podziękowania składam pwd. Szymonowi Matejczykowi za ogromną pomoc w przeprowadzeniu badania.

Poniżej wycinek wyników ankiety w wykresach, a poniżej odnośniki do dokumentów, oczywiście dla zainteresowanych.

Czuwaj!
phm. Aleksander Sądowski

Image
Część ankiety - wykres wyników

Image
Część ankiety - wykres wyników
    
Tutaj sama nakieta i jej pełne wyniki :
- Ankieta dla drużynowych i instruktorów - Rajd Meksyk 2009
- Raport z badania ankietowanego przeprowadzonego na II Ogólnopolskim Zlocie Drużynowych (ZHP, 2005 r., przyp. red.tech.)
- Pełne wyniki ankiety "Rajd Meksyk 2009" w wykresach


Odsłon: 169841

  Komentarze (7)
RSS komentarzy
 1 nie ma informacji o błędzi statystycznym
Dodane przez Rafał, w dniu - 17-11-2009 13:55
Autor nie podał informacji o błędzie statystycznym. Czyżby celowo ją pominął? Błąd dla próby N=50 wynosi prawie 14% w obie strony (czyli każdy wynik mógł być przesunięty o ok. 28%). Proponuję na wykresie zaznaczyć również próg błędu dla próby N=50 i dopiero pokazać wyniki. 
 
Że nie wspomnę, że przy porównaniu dwóch grup o różnej liczebności KONIECZNE jest policzenie istotności statystycznej. Jeśli różnica nie jest istotna to nie ma wniosków.  
 
Dopiero po policzeniu istotności statystycznej - można zaprosić do wyciągania wniosków i być pewnym, że zastosowało się należytą rzetelność badania. 
 
Inaczej - to tylko działanie "pod publiczkę" i udowadnianie z góry założonej tezy. Ja sztuczkami statystycznymi, bez podania rzetelnej informacji o danych, mogę udowodnić WSZYSTKO. A nie chodzi o to, by stosować sztuczki, tylko, żeby być rzetelnym we wnioskowaniu, co instruktor ZHR - dążący do Prawdy - mógłby jednak wiedzieć... 
 
Pozdrawiam
 2 Dodane przez Michał Górecki, w dniu - 17-11-2009 16:33
Niezależnie od badania zupełnie, niezależnie od wyników, fascynuje mnie że po tylu latach ZHR potrzebuje do swojej egzystencji ciągłe porównywanie się do ZHP aby utrzymać się w przekonaniu o swojej świetności. Ba, potrzebuje tego chyba do egzystencji. Życzę ZHR przede wszystkim tego, żeby wreszcie - po tylu latach - nabrało takiej świadomości i wiary w siebie, aby wreszcie nie musiało się W OGÓLE do nas odnosić :) Czuwaj!
 3 Dodane przez JareKowalski, w dniu - 18-11-2009 12:45
Goorek w toku Twojego rozumowania, można zapytać dlaczego instruktor ZHP czyta pismo instruktorskie ZHR. Jakich ODNIESIEŃ szuka na tej stronie :) Czuwaj!
 4 ?
Dodane przez Aga Leśny, w dniu - 23-11-2009 21:02
Trochę nie rozumiem, czemu to wszystko miało służyć. 
 
Ankieta jest sposobem badania opinii, a nie postaw. Gdy jest tak skonstruowana, przy tylu "ale", wątpliwym pozostaje w ogóle publikowanie jej wyników. 
 
Potrzeba prowadzenia w organizacji badań jest wielka, ale robienie tego w ten sposób chyba nad od celu oddala, a nie przybliża. 
 
Całe szczęście, że Olo jest dużo lepszym organizatorem niż naukowcem i Meksyk był super imprezą :)
 5 Dodane przez Michał Górecki, w dniu - 06-12-2009 09:59
@JareKowalski: Czym innym jest bycie otwartym na świat i inne organizacje harcerskie czym innym potrzeba wybijania się z czyjejś głowy niczem Lis i Kozieł. Czytam regularnie pobudkę od długiego czasu, jest tu dużo wartościowych tekstów. Ale w moich tekstach które piszę tu i ówdzie raczej nie odnoszę się do ZHR i tego co mi się nie podoba (a znalazłoby się) bo nie uważam tego za słuszne. O tylko tyle i aż tyle.
 6 Dodane przez Aleksandra Jaromin, w dniu - 06-02-2010 10:01
jeju, myślę, że ciekawiej jest porównać wyniki ankiety przeprowadzonej w różnych grupach, a że ZHP było tak wspaniałe, że skonstruowało ankietę, przeprowadziło ją 4 lata wcześniej i teraz ktoś z ZHR przywołuje wyniki, to chyba nic strasznego ani nam uwłaczającego ani wam 
i chyba nie chodzi tu o udowadnianie kto jest lepszy 
idziemy swoimi drogami i tyle 
 
co do samych wyników to nie czaję tych wykresów 
oś pionowa to ilość odppowiedzi? 
a które słupki to rodzaj odpowiedzi?
 7 bezsens.
Dodane przez Piotr Rodzoch, w dniu - 11-02-2010 10:06
w ZHP (podobno) jest ok 120 000 członków... ilu było podczas OZD? Tego typu badania są bezsensowne, a jedyną słuszność miałyby w przypadku gdyby zorganizować powszechną ogólnopolską ankietę w tym temacie. I nie chodzi o to, że wychodzimy na "tych złyyyych" ... Tylko, że przeprowadzenie ankiety o tak wąskim zakresie jest nie miarodajne. To nie jest sondaż polityczny gdzie dziennikarka TVNu wychodzi na ulicę i pyta 100 przypadkowych osób w Warszawie co sądzi o Bolku a co o Lolku i w wiadomościach podają "34 % polaków twierdzi, że .... ".

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team