ispy para iphone 6 Plus sms spion iphone 4s spy app für iphone 4s kindersicherung internet kindersicherung für schränke handy orten verloren o2 computer temperatur überwachen chip link spionage iphone spy software ios 7 handy einmalig kindersicherung pc microsoft spionage android app spy location pc überwachung polizei
WSTĘPNIAK Drukuj
Imagephm. Agnieszka Leśny
Coś nie skleja nam się ta szara, polska zima. Zimowa Pobudka też coś nie chciała nam się skleić. W Naczelnictwie ZHR też chyba coś zawzięcie kleją, ponieważ przepadli bez wieści. Ze stron zhr.pl wieje nudą…

          Ja tymczasem pakuję drużynę i wyprowadzam ją z domu. Po wielu latach żegnam się z najszlachetniejszą funkcją w harcerstwie – z drużynową. Nie jest to pożegnanie łatwe. Moja hufcowa mnie pociesza i tłumaczy, że niestety u nas jest taka karma – jak rozwiążesz lub roześlesz drużynę to jesteś „bandytką” i rozbójniczką. Nie wolno Ci nie mieć już siły – przecież to SŁUŻBA, dodatkowo dająca obowiązkową RADOŚĆ. Trzeba się poświęcić dla innych, spłacić dług harcerstwu. Masz kłopoty na studiach? To na pewno jesteś po prostu ŹLE ZORGANIZOWANA – drużyna nie ma tu nic do tego. Rodzina ma Ci za złe, że w domu mieszkasz jak w hotelu? To znaczy, że coś jest nie tak z Twoją postawą, a nie z faktem, że masz 10 obowiązkowych imprez harcerskich o każdej porze roku.
Trudno. Moje wspaniałe wędrolki wypuszczam w harcerski świat, oddaje w różne, potrzebujące ich ręce. Biorę to na bary i wyprowadzam harcerstwo z pokoju. Stos pudeł z książkami rośnie i rośnie. Śpiewniki, pamiątki, sznurki, świeczki, kompasy, sznury, apteczki, latarki, nożyczki, flamastry… Nie zmieściło się w bagażniku. Na środku pokoju wielki worek ze śmieciami, a w nim, niepotrzebne już, notatki z kursów, kopie zgłoszeń do kuratoriów, loteryjki i zniszczone sznurki, świeczki, kompasy, sznury, apteczki, latarki, nożyczki, flamastry… Nagle mam w pokoju pusty regał i szafę. Kolejny dowód na to, że bycie drużynową zajmowało pół mojego życia – nawet w sensie fizycznym. W kalendarzu niepokojąco się rozgęściło. Mama niedbale pyta „co będzie z wakacjami?”. No właśnie – co z wakacjami? Wreszcie będę miała CAŁE wakacje dla siebie i nawet nie mam pomysłu, co z nimi…
 
Pamiętam, jak napisałam podobny tekst do „Krajki” po oddaniu drużyny harcerek, kiedy też było mi pustawo. Dostałam stos odpowiedzi, że jakim prawem mam wolny czas, przecież jest tyle do zrobienia w ZHR! Gdzie się człowiek nie obejrzy – brak ludzi: drużynowych, przybocznych, kwatermistrzów, hufcowych, instruktorów HOPR. „Nie wolno nam ni sił ni dnia marnować, musimy siać, musimy tworzyć cud”. Tylko, ja już nie mam siły, ponieważ „musiałam” przez 10 lat (tyle pełnię funkcje instruktorskie).
Brak nam pomysłu na tych wypalonych, wyssanych, tych, co oddali na wiele lat regał, szafę, mnóstwo weekendów i mnóstwo miesięcy wakacyjnych. Radość i satysfakcja z sukcesów, niestety nie daje pełnej regeneracji oraz siły na nowe wyzwania. Przynajmniej mi nie daje.
      
Mam nadzieję, że przestaniemy jako organizacja wysysać ludzi i prowadzić instruktorów, prostą drogą do wypalenia zawodowego poprzez zbyt wczesne oraz zbyt intensywne obciążanie ich funkcjami. Stop multiplikowaniu sznurów! Aby tak się stało, powinien zmienić się system kształcenia oraz motywacji instruktorów – i o tym jest nasza „dwudziestka”.

Image

Zachęcam Was do lektury i porządków na półkach.

LeśnaOdsłon: 4211

  Komentarze (7)
RSS komentarzy
 1 Dodane przez Piotr, w dniu - 10-02-2009 16:49
Przeczytałem i stanęło mi wiele instruktorek i iinstruktorów przed oczyma... ten stan nie trwa długo i nie dlatego że jest dużo do zrobienia. Ale prawdziwy \"instruktor\" to takak osoba która ma społeczne \"adhd\" po prostu musi coś robić bo tylko wtedy czuje, że żyje:) Przechodziłem taki stan kilka razy i za każdym razem nei trwał długo bo kolejne wyzwania otwierały się przede mną... Choć faktycznie harcerstwo chce od razu takich ludzi zassać gdzie indziej i przez to czasami ich traci..
 2 Dodane przez Pleban, w dniu - 10-02-2009 21:12
Koniec jednego rozdziału w życiu zawsze jest początkiem drugiego. Ze mną jest teraz podobnie. Głowa do góry i powodzenia!
 3 Dodane przez Aleksandra Jaromin, w dniu - 13-02-2009 20:42
myślałam, że z tym hotelem to moja mama tylko wymyśliła;) 
chciałam powiedzieć, że zdjęcie Szerego jest super!
 4 braVo!
Dodane przez anna miedźwiedziew, w dniu - 27-02-2009 12:16
A ja uważam,że postępujesz, agnieszko , słusznie. Nigdy nie rozumiałam ,dlaczego ktoś dobrowolnie wstaje o 7 rano w weekandy ,a potem( żeby odpocząć!!) jedzie na miesiąc na obóz, na którym również wstaje o 7 rano ,je ochydne reczy i cały czas robi besensowne zadanie. Tzn do 14tego roku życia -w porządku, ale potem?! Myślę,że to miało sporo sensu w okolicach 1930 ,ale dziś, człowiek w wieku szkolno studenckim musi pracować,kształcić się, a nie zajmować sobie cały czas wyimaginowaną misją. To wszystko jest ochydne. W dobie setki zajęć pozaszkolnych -do wyboru ,do koloru - żeglarstwo, rysunek,śpiew,surwiwal,oaza itd. do harcerstwa zapisują się tylko najubożsi ,któzy nie mają innych perspektyw. to nie dobrze. i te mundury!zawsze dziwiło mnie,dlaczego w dzisiejszych czasach ktokolwiek godzi isę chodzić bez makijażu i w szarym worze. 
Jest tyle sposobów, by zająć sobie wolny czas!można nawet pomagać ubogim lub chorym ,ale po co mieszać do tego jakąś organizację, wciskać się w ten ochydny mundur, przejmować zakazy i nakazy?Dlaczego cieszy was słuchanie czyichś rozkazów? 
i ta muzyka - czy harcerze nie słuchają niczego, poza smętną poezją śpiewaną i żwawym spokorokiem?straszne. Wszystko ,co oferuje w dzisiejszych czasach harcerstwo mżna znaleźć gdzie indziej ,i to o wiele przyjemniej. 
Zaniedbujecie swoje rodziny ,kariery i studia, nie jeździcie na prawdziwe wakacje, żeby zadowolić i wychować młodzież? Byłam harcerką kilka lat, było miło,ale nie wpłynęlo to na mnie. Wchodzę na grono dawnych koleżanek z harcerstwa- solarium ,dzióbki do aparatu i grono "bauns lans".Z drugiej strony im się nie dziwię- po latach w prymusowym szarym worze-mundurze... 
Z tych wszystkich powodów cieszę się ,żę Agnieszka Leśny juz nie jest drużynową. Gratuluję! :)
 5 Dodane przez Pleban, w dniu - 28-02-2009 18:30
Sugerujesz, że Aga zacznie się teraz ubierać na różowo i chodzić do solarium? :)
 6 Dodane przez Anna Patalan, w dniu - 26-03-2009 20:03
Anno, nie wiem, gdzie i dzięki komu stworzyłaś sobie taki wizerunek harcerstwa. Ale jest on masakryczny... jestem harcerką od 3 lat (teraz mam 20) i dla mnie harcerstwo jest sposobem na życie. Nie przeszkadza mi w moim własnym rozwoju, wręcz odwrotnie w bardzo dużym stopniu wspomaga. 
 
Harcerstwo jak dla mnie nie jest alternatywą dla pozaszkolnych zajęć - jest czymś więcej.  
 
Z tego co widzę stawiasz na to żeby było wygodnie i łatwo. Tego w harcerstwie nie ma sensu szukać. Harcerstwo jest po to, żeby było niewygodnie i trudno. 
 
Wątpię w to, aby Agnieszka rezygnowała z harcerstwa z powodów o których piszesz - problem moim zdaniem tkwi gdzieś indziej. 
 
"Nie to ma wielkie znaczenie, czy aktualnie osiągamy nasze najwyższe ideały, lecz to, ze są one wysokie" 
Robert Baden-Powell 
 
Nie wolno rezygnować z najwyższych wymagań ani obniżać poziomu ideowego na korzyść popularności. 
Jadwiga Wierzbińska 
 
"Nie czyńcie skautingu zbyt łatwym. Stawiajcie wyzwania." 
Jan Paweł II 
 
Kto ducha harcu nie posiada, 
kto nie ma pragnień szukania przygód, zdobywania 
przeszkód, 
kto nie ma odwagi wspinać się na szczyty, 
kto woli spokojne i wygodne ycie, 
kto nie zna trudów, poraek i zwycięstw  harcerzem nie 
będzie. 
L. Ungeheuer 
 
Człowieka nie urabiają doktryny ani nakazy, ale własny trud, walka, 
cierpienie, radości, klęski i zwycięstwa. 
L. Ungeheuer
 7 Dodane przez Anna Patalan, w dniu - 26-03-2009 20:14
ps. Jako, że w ramach studiów uczę się psychologii i pedagogiki patrzę na harcerstwo przede wszystkim z tej perspektywy. Widzę pozytywy i negatywy. I z całą pewnością harcerskie ideały nie należą do negatywów. Kontekst w którym działa dziś harcerstwo zmienił się od roku 1908 - trudno żeby przez wiek nic się nie zmieniło. Ale żaden kontekst nie zmieni znaczenia i wartości harcerstwa. Nie pójść z prądem i pokazać, że można żyć inaczej niż wszyscy, przeciwstawić się modzie to jest wyzwanie nie większe niż wojenne sabotaże.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team