ispy para iphone 6 Plus sms spion iphone 4s spy app für iphone 4s kindersicherung internet kindersicherung für schränke handy orten verloren o2 computer temperatur überwachen chip link spionage iphone spy software ios 7 handy einmalig kindersicherung pc microsoft spionage android app spy location pc überwachung polizei
Jaki ma być... Drukuj
Imagehm. Paweł Wieczorek KOHUB

INSTRUKTOR – JAKI MA BYĆ, WG. KOHUBA

  1. Dobry łagodnością i uśmiechem. Boga noszący w sercu, na mundurze krzyż Chrystusa, nie konkwistadora.
  2. Rozumiejący Prawo Harcerskie wraz ze wszystkimi niuansami i pozornymi sprzecznościami. W razie wątpliwości pomagający sobie Dekalogiem.
  3. Otwarty na odmienne poglądy, obyczaje, postawy. Nie tolerancyjny, bo to słowo w ostatnich latach zaczęło oznaczać entuzjastyczną zgodę na wszelkie perwersje.
  4. Prawy. Niestety z kolei to słowo dziś nic nie znaczy. Więc ma być prawy, na dodatek rozumieć o co w tym chodzi. I to bez googlenia, intuicyjnie albo z domu.
  5. Ochotniczy, nie z łapanki ani dla poszukiwania osobistych profitów. W dodatku nie tylko w służbie, lecz w całym życiu, nazwijmy to nowym słowem „chcemuśny”.
  6. Pewny swych racji bez doktrynerstwa. Znający miejsce w szeregu, nieprzerwanie zadziwiany odkrywanymi wartościami, wpatrzony w Mistrzów, lecz nie ślepo.
  7. Normalnie porządny. To znaczy w skali od łajdaka do świętego w górnej strefie stanów średnich. I tniemy po ekstremach, bo z nimi nie sposób wytrzymać.
  8. Solidarny z Wychowankami. Czyli z podwładnymi i przełożonymi, bo w harcerstwie wychowanie działa na obie strony. Solidarny z woli, nie przymusu.
  9. Z dnia na dzień silniejszy, lepszy, mądrzejszy więc i pokorniejszy wobec ogromu swojej niewiedzy.
  10. Młodszy niż dziś. Nie tylko duchem, ale i wiekiem. Tetryczejemy, dotyczy to zwłaszcza korpusu harcmistrzowskiego, ale coraz bardziej nie tylko.

Odsłon: 3584

  Komentarze (3)
RSS komentarzy
 1 Jak chcesz, to potrafisz ...
Dodane przez Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć , w dniu - 11-02-2009 05:27
Kohub, to jest po prostu cudny tekst. Obsmiewałem pomysły towrzenia Kodeksu Instruktorskiego, ale gdyby kiedykolwiek miał powstać - to właśnie taki !
 2 Ideał
Dodane przez Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć , w dniu - 11-02-2009 11:30
To wprost niezwykłe. Zamieściłeś, drogi Kohubie, opis idealnego instruktora, ale idealnego pozbawionego idealizmu, tej perfekcyjności... Przepraszam, może to dziwnie zabrzmiało. Chciałbym zwrócić tylko uwagę, że każdy chciałby spotkać takiego instruktora, który umie zrównoważyć teoretykę pracy instruktorskiej z jej praktyką, a potrzebną wiedzę, doświadczenie uzupełnia wykraczając poza ramy harcerstwa. O czym nie uczą na kursach, on - idealny instruktor, uczy się z własnego życia, nie jest ograniczony do tego minimum, ale sam stara się rozwijać w swojej pracy. 
Opisałeś, drogi Kohubie, w sposób genialny, co jest istotnego w pracy instruktorskiej. Kilka zdań zawiera istotę rzeczy, o których można by wiele książek napisać! Brawo!
 3 hmm...
Dodane przez Anna Patalan, w dniu - 22-03-2009 19:55
Instruktor, to wychowawca. Wychowuje osobowość. Pociąga szczerość. A więc instruktor, to ktoś, kto ma taką osobowość, która może być wzorem dla wychowanków i jest wobec nich szczery.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team