ispy para iphone 6 Plus sms spion iphone 4s spy app für iphone 4s kindersicherung internet kindersicherung für schränke handy orten verloren o2 computer temperatur überwachen chip link spionage iphone spy software ios 7 handy einmalig kindersicherung pc microsoft spionage android app spy location pc überwachung polizei
"11 listopada" premiera filmu harcerzy z Zielonki Drukuj

Imagephm. Agnieszka Leśny

11 listopada 2008, w ramach wędrowniczych obchodów Święta Niepodległości, odbył się pokaz pełnometrażowego filmu „11 listopada”, nakręconego z inicjatywy drużynowych 58 Szczepu ZHR w Zielonce dh. Urszuli Szałaty i dh. Kamila Kulczyckiego. Fakt, że harcerki i harcerze z Zielonki nakręcili film, obił mi się o uszy. Znajomi opowiadali o zwiastunach wrzuconych na YouTube. Nie zainteresowało mnie to jakoś specjalnie, ponieważ harcerskich filmików w sieci jest mnóstwo – a większość z nich jest bardzo kiepskiej jakości.

ImageGdy rozpoczęła się projekcja „11 listopada" było jasne, że to nie jeden z tych filmów, nakręconych kiepską kamerą i zmontowanych w MovieMaker...

Scenariusz filmu oparty jest na historii harcerzy z Zielonki, ich rodzin i przyjaciół, którzy w przededniu II Wojny Światowej snują życiowe plany. Gdy wybucha wojna ich przełożeni zmagają się z wielkim dylematem; czy działać dalej i narażać młode harcerki i harcerzy, czy zaprzestać pracy harcerskiej. Harcerze podejmują działania, które mają na celu podniesienie mieszkańców Zielonki na duchu. Niestety zostają schwytani, a za swoje nieposłuszeństwo otrzymują najwyższą karę...Film miejscami dłuży się. Wielość postaci sprawia, że łatwo stracić ciągłość niektórych wątków. Wpleciono w niego również kilka strasznie sentymentalnych scen... Mimo to, absolutnie nie jest nudny, a dynamiczny montaż i ciekawa muzyka wciągają widza oraz trzymają go w napięciu. Ostatnia scena, przypominająca „Katyń" Andrzeja Wajdy, wycisnęła z moich wędrowniczek parę łez.

Oglądając film, zastanawiałam się, jakim ilu tysięcznym budżetem dysponowało środowisko ZHR z Zielonki (konie, ułani, statyści, ciężarówki, efekty pirotechniczne, stroje z epoki itd.) i czemu ten profesjonalny operator zaliczył tyle wpadek? Dziwiły mnie też drobne błędy montażowe - no, ale może się spieszyli?

Po projekcji podeszłam do Uli oraz Kamila i zadałam powyższe pytania. Gdy odpowiedzieli, że wszystkie sceny kręcili sami, nie dysponowali żadnymi dotacjami, a montaż miał miejsce w salonie jednego z harcerzy... oniemiałam. Oczywiście, widać, że film nie jest zrobiony przez profesjonalistów, ale nie wydaje się zupełnie być dziełem wyłącznie amatorów.

Ula i Kamil, wraz ze swoim szczepem, rodzicami, przyjaciółmi, zrealizowali wysokiej klasy film amatorski. Mądry, dający do myślenia, nakręcony w nowoczesny sposób. Myślę, że jeszcze o nich usłyszymy, po kolejnych, równie udanych premierach.

Film "11 listopada" jest absolutnie NIESAMOWITY !!!


 

ImageWięcej o filmie (w tym zwiastuny, materiały prasowe, opis postaci, zdjęcia z planu) znajdziecie na stronie: http://11listopada.net/

Do uczestników premiery filmu oraz jego twórców list skierował Prezydent Reczypospolitej Polskiej.

Image

phm. Agnieszka Leśny, Mazowiecka Chorągiew Harcerek ZHR

Odsłon: 7417

  Komentarze (5)
RSS komentarzy
 1 Dodane przez Zuzanna Masalska, w dniu - 20-11-2008 13:20
Będzie ten film w kinach?
 2 Gratulacje!
Dodane przez Marek Gajdziński SZWEJK, w dniu - 20-11-2008 16:16
O Matko Jedyna! 
Jesteście WIELCY! Z tego co wyczytałem na stronie filmu - następny pokaz w niedzielę 23.11 o 19.30 w Zielonce. Na pewno przyjadę.
 3 Brawo!
Dodane przez Michał Ducki, w dniu - 20-11-2008 20:51
Wspaniałe! Wybitne! To tego nam trzeba a nie gadania i bujania w obłokach!
 4 Super!
Dodane przez Kasia Zdrojewska, w dniu - 23-11-2008 15:29
Film był, świetny... Ech Leśna, z tymi łzami to miała być tajemnica :grin
 5 Byłem i nie zapomnę
Dodane przez Marek Gajdziński SZWEJK, w dniu - 23-11-2008 22:08
Słuchajcie byłem na filmie. 
Sala kinowa prawie pełna. Pokaz urządzono tak, że niestety konkurował z nadawanym o tej samej porze w TVP2 serialem Czas Honoru. Był to już trzeci pokaz w Zielonce. Na poprzednich dwóch ludzie stali 90 minut, bo nie było już miejsc siedzących. A to jest normalna sala kinowa. 
O filmie nie będę się rozwodził. Dobry scenariusz. Pełny metraż. Świetna muzyka. Profesjonalne, świetne zdjęcia. Profesjonalna scenografia, kostiumy i charakteryzacja. Dobry dźwięk. Ciekawa akcja. Wiele na prawdę dobrych kreacji aktorskich. Jak na film amatorski  wystarczająco dużo. Imponująca liczba aktorów. Tyle strona formalna. Odbiór filmu? Sami zobaczcie. Ja widziałem łzy w oczach widzów. Końcówka filmu i na mnie zrobiła wrażenie. 
 
Wracając z Zielonki (było mi po drodze) skręciłem w las i podjechałem do miejsca gdzie stracono harcerzy. Była 21.20. A mimo to stały tam dwa samochody. Podszedłem bliżej. Grupka młodzieży  18-20 lat. Poznałem ich. Byli na projekcji filmu. Stali tam i się modlili. Dziewczyny płakały.  
 
Hieronimie, Kamilu, Ulu za to co tam przy tej symbolicznej mogile doświadczyłem macie u mnie szacunek do końca życia.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team