ispy para iphone 6 Plus sms spion iphone 4s spy app für iphone 4s kindersicherung internet kindersicherung für schränke handy orten verloren o2 computer temperatur überwachen chip link spionage iphone spy software ios 7 handy einmalig kindersicherung pc microsoft spionage android app spy location pc überwachung polizei
Znaczenie dotyku w kontakcie z dzieckiem Drukuj

Agnieszka Kłosowska

ImageTym razem nie będę pisała o znaczeniu gier i zabaw w życiu dziecka, lecz o dobroczynnym działaniu dotyku. Zaraz któryś z zuchmistrzów (tak, Maćku to do Ciebie) powie mi, że „zły dotyk boli”. Ale nie o to mi chodzi.

Jako młody i ambitny nauczyciel, chodzę na wszelkie warsztaty, kursy, etc. Na jednym z takich kursów pod dość błahym tytułem „Metody aktywizujące dzieci...” zauroczyłam się jedną z metod jakim są masażyki. Dużo przy nich śmiechu i zabawy, sama sprawdziłam na swojej grupie. Ale przejdźmy do teorii by skończyć praktyką.

Dlaczego dotyk jest tak ważny w życiu tego najmniejszego jak i tego bardzo dużego dziecka? Odpowiedź jest bardzo jasna: Mózg stymulowany jest przez dotyk i ruch. Dotyk i ruch to także pierwsze wrażenia, które odczuwa dziecko.

Skóra dziecka to pierwszy organ zmysłowy, który rozwija się najwcześniej. Dzięki mnogości zakończeń nerwowych skóra odbiera dotyk, ból, nacisk, temperaturę. Receptory znajdujące się w skórze odbierają informacje o poczuciu naszego ciała. Dotyk buduje także poczucie bezpieczeństwa i miłości. Wczesny dotyk wzmacnia system immunologiczny, zwiększa przyrost wagi oraz stałą wrażliwość podwzgórza, co powoduje obniżenie poziomu stresu i uspokojenie dziecka(1).  Dzieje się tak dlatego, że obszary czuciowe mózgu jako pierwsze odbierają wrażenia zmysłowe z ciała poprzez skórę. Posiadają one także połączenia z przyległym, ruchowym obszarem kory mózgowej i razem nazywane bywają pasem czuciowo-ruchowym lub korą somatosensoryczną(2).  Dlatego dotyk jest niezmiernie ważny w opanowaniu umiejętności sensoryczno – motorycznych. Dotykowa informacja sensoryczna jest niezbędna, aby osiągnąć mięśniową czy ruchową aktywność. Układ dotykowy, oddziałując na inne układy zmysłowe i ruchowe, pobudza wiele różnych poziomów i obszarów w mózgu. Badania dowodzą, że brak bodźców dotykowych a tym samym brak pobudzania komórek nerwowych w okresie niemowlęcym, może prowadzić do obniżenia aktywności układu pobudzającego nową korę a to daje w efekcie upośledzenie pracy mięśni, zaburzenia emocjonalne, pogorszenie odbioru wrażeń zmysłowych i trudności w uczeniu się a w skrajnych przypadkach niedorozwój podstawowych funkcji ciała, a nawet śmierć(3)

Wydawać się może, że to wzrok i słuch są dla nas najważniejsze, ale to dotyk jest pierwszym najistotniejszym kanałem uczenia się, a także kluczem do zabawy, a jak wiemy to podczas zabawy możemy przyswoić najwięcej nowych umiejętności czy informacji płynących z otaczającego nas świata. Dotyk – masaż jest pomocny w tworzeniu się u dziecka świadomości własnego ciała. Poczucie swojego ciała to podstawa wykonywania wszystkich czynności, także tych związanych z nauką szkolną dziecka.

Image

Pamiętacie może z dzieciństwa krótkie rymowane wierszyki wykonywane przez babcie a potem przez was samych?

Był kiedyś taki wierszyk..., jak to było...?

A to było tak: bociana drapał szpak, a potem była zmiana i szpak drapał bociana...

ale co było dalej? Albo ten, który mówiła babcia:

Chodziła czapla po desce, opowiedzieć Ci jeszcze? ... Albo z podwórka: Kropka, kropka, kreska, kreska, fotografia twego pieska.

Bardzo dużo tego było, szkoda, że w pamięci pozostało tylko kilka urywków...

Dużo jest wydawnictw, które mają w swych zbiorach różne wierszyki masażyki. Nie będę wskazywała, które są lepsze lub gorsze – sprawdźcie sami. Najlepiej przećwiczyć je wpierw na rodzince lub znajomych.

Zaznaczam, że nie każde dziecko będzie chciało by je dotykać, więc pamiętajmy, nic na siłę, szczególnie jeśli mamy dziecko, które ma nadwrażliwość dotykową

    W mojej grupie sześciolatków przećwiczyłam kilka takich masażyków, którymi to staram się wyciszyć grupę i przygotować do kolejnych ćwiczeń. A oto kilka z nich:

 

Jajko

 Dziecko siedzi odwrócone do nas plecami

 A co to? A co to?

 Kroczymy piąstką od dołu pleców ku górze

 Jajko drogą szło

 Na czubku głowy robimy okrężny ruch dłonią
zakończony lekkim stuknięciem 

 Napotkało „patelnicę”

 I gładzący ruch od czubka głowy ku dołowi   

 I udaje jajecznicę


 

 List do Babci

Dziecko siedzi tyłem do nas, a my masujemy
jego plecy - „wygładzamy papier listowy”


 Piszemy na plecach dziecka

 Kochana Babciu

 Naciskamy palcem w jednym miejscu

 KROPKA

 Kontynuujemy pisanie

 Piszę Ci, że mamy w domu kotka

 Znów piszemy kropkę 

 KROPKA

 Kroczymy palcami 

 Kotek chodzi

 „skaczemy” opierając dłoń na przegubie, a potem na palcach

 Kotek skacze

 drapiemy

 Kotek drapie

 Opieramy głowę na plecach dziecka i chrapiemy

 Kotek chrapie

 Krzyżujemy ręce i nogi dziecka

 Składamy list,

 Dotykamy jego czoła płasko ułożoną dłonią

 Naklejamy znaczek

 Bierzemy dziecko na ręce i spacerujemy

 I zanosimy na pocztę.


 

Dzik 

Uderzamy w plecki złączonymi opuszkami palców
obydwu dłoni

 Dzik jest dziki, dzik jest zły

 Kłujemy palcami wskazującymi

 Dzik ma bardzo ostre kły

 Kroczymy palcami

 Kto spotyka w lesie dzika

 Przebiegamy opuszkami palców wzdłuż kręgosłupa
od dołu ku górze na czubek głowy 

 Ten na drzewo zaraz zmyka


 

 

Bocian i szpak

 Dziecko leży na brzuchu

A to było tak: 

 Lekko drapiemy je po jednej łopatce

Bociana drapał szpak
A potem była zmiana

 Mocniej lub słabiej po drugiej

I szpak drapał bociana

 Na koniec pytamy po której stronie miało silniejsze odczucia

Co wynika z tej zmiany?

 Może nazwać stronę ciała

Kto był bardziej podrapany?
A było też i tak:

 Lekko stukamy dziecko w plecy

Bociana dziobał szpak
A potem była zmiana

 Stukamy w plecy w innym miejscu

I szpak dziobał bociana

 Stukamy w trzech innych miejscach

Potem były jeszcze trzy zmiany
Ile razy szpak był dziobany?

Proponowane zabawy – masażyki – pozwalają się zbliżyć dorosłemu do dziecka lepiej je poznać i zrozumieć.

Dodatkowym argumentem dla tej formy jest dostarczanie rodzicom i nauczycielom narzędzi ułatwiających kontakt z dzieckiem. Kontakt z dzieckiem i nauka jak ten kontakt nawiązywać, może być jedynym antidotum na świat, w którym kontakt oparty jest na SMS-ach., wyższą liczbą poziomów, „siły i „sprawności”. Chwila spędzona wspólnie z dzieckiem, staje się bezcenna. Pamiętajmy o tym przy kolejnej zabawie, że masażyk jest dobry na wszystko -- na stres i napięcie, smutek i przygnębienie, daje dobrą zabawę i zbliża wszystkich.

Miłego masowania :) !

ImageAgnieszka Kłosowska - Zachodniopomorska Chorągiew Harcerek ZHR

Drużynowa 1 Koszalińskiej Drużyny Harcerek "Ogrody", członkini zespołu ds. skrzatów w Wydziale Metodycznym GKHek
Nauczycielka oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 6 w Koszalinie


Odsłon: 5058

  Komentarze (2)
RSS komentarzy
 1 hmm....
Dodane przez Anna Patalan, w dniu - 18-12-2008 18:53
To prawda, że dotyk jest bardzo ważny w kontakcie z dzieckiem... Tego typu zabawy rzeczywiście są bardzo cenne. Cenne jest również przez dotyk okazywanie uczuć dziecku (oczywiście ten dobry dotyk). Pogłaskanie po głowie, po ramieniu, przytulenie, wzięcie dziecka na kolana, trzymanie za ręce w czasie rozmowy. Gesty niby niewiele znaczące a ma bardzo duże znaczenie. W tym artykule przeczytałam o znaczeniu dotyku w jednym aspekcie. Choć może nie doczytałam dokładnie wszystkiego. Jednak miałam wrażenie, że jest to zubożenie wartości dotyku. Nie chodzi tu jedynie o aktywność dziecka, ale także o jego rozwój emocjonalny. Poprzez dotyk dziecko również poznaje uczucia, uczy się ich wyrażania. Poprzez dotyk dziecko odbiera nasze emocje. Nie ma na to lepszego sposobu.  
 
Prawidłowy rozwój psychiczny również zależy od dotyku. Dlatego nie tylko dla dzieci, ale także dla młodzieży dotyk jest bardzo ważny. Potrzeba kontaktu fizycznego z drugim człowiekiem, odczuwania jego emocji i uczuć jest ważna na każdym etapie rozwojowym (oczywiście nie mówię tu o kontakcie na podłożu seksualnym). 
 
Pozbawiając dzieci i młodzież prawidłowych zachowań możemy wyrządzić im b. dużą krzywdę. Jeśli dziecko nie nauczy się wyrażania uczuć za pomocą odpowiednich gestów, jeśli nie nauczy się prawidłowych fizycznych kontaktów z ludźmi, to gdy dorośnie będzie miał z tym problemy i szukał swoich własnych sposobów, co może się źle skończyć... Może prowadzić do patologii w kontaktach z ludźmi. 
 
Wiem, że zakręciłam, ale mam nadzieję, że da się zrozumieć.
 2 :)
Dodane przez Aga, w dniu - 25-06-2009 07:24
Masz rację, że artykuł mówi tylko o jednym z nielicznych aspektów dotyku. gdybym chciała to artykuł zamiast w krótkiej formie w jakiej został napisany stałby się pracą magisterską. Cieszę się, że zaintrygował i pobudził do głębszej refleksji.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team