ispy para iphone 6 Plus sms spion iphone 4s spy app für iphone 4s kindersicherung internet kindersicherung für schränke handy orten verloren o2 computer temperatur überwachen chip link spionage iphone spy software ios 7 handy einmalig kindersicherung pc microsoft spionage android app spy location pc überwachung polizei
Ciekawie o Małkowskich - recenzja książki Drukuj

Image Szperając na allegro natrafiłem razu pewnego na tytuł „Twórcy polskiego skautingu – Olga i Andrzej Małkowscy” Edyty Głowackiej-Sobiech. Książkę nabyłem i mocno się zdziwiłem, że wcześniej o niej nie słyszałem. Jest świetna.

ImageWydawnictwo Poznańskie zafundowało miłośnikom historii harcerstwa jedną z niewielu tak wyczerpujących monografii losów i spuścizny Małkowskich. Książka opisuje życie i działalność bohaterów na tle historii Polski oraz tendencji w edukacji i pedagogice w owym czasie. Jak pisze autorka we wstępie: „materiał historyczny jest analizowany pod kątem pedagogicznym”. Takie ujęcie pozwala lepiej zrozumieć skąd skauting i harcerstwo się wzięło na ziemiach polskich i dlaczego stało się tak popularne i ważne dla Polski.
Znajdziemy tu pełne życiorysy twórców harcerstwa, z duża ilością zdjęć (części wcześniej nie znałem, jak np. zdjęcie Andrzeja z nowonarodzonym Lutykiem)) i mało znanych szczegółów oraz anegdot.
Największą jednak zaletą tej pozycji jest bardzo bogata bibliografia, oraz duża ilość materiałów źródłowych, z których autorka bardzo obficie cytuje. Pracę uzupełnia 13 aneksów, w których znajdziemy najważniejsze artykuły Olgi i Andrzeja definiujące ich rozumienie skautingu i harcerstwa. Polecam zwłaszcza „Lutyctwo” Olgi z 1922 roku.

Ktoś kto lubi grzebać w archiwach znajdzie tutaj kapitalny przewodnik po archiwaliach „małkowskich” będących wynikiem bardzo szerokiej kwerendy autorki po najważniejszych ośrodkach bibliotecznych w Polsce i na świecie.

Jednocześnie jest w książce sporo ciekawej opowieści o życiu dwojga wyjątkowych ludzi, którym zawdzięczamy to co tak kochamy.

Polecam.

Jarek Błoniarz

Edyta Głowacka-Sobiech „Twórcy polskiego skautingu – Olga i Andrzej Małkowscy”,  Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2003, str. 284


Odsłon: 6393

  Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team