ispy para iphone 6 Plus sms spion iphone 4s spy app für iphone 4s kindersicherung internet kindersicherung für schränke handy orten verloren o2 computer temperatur überwachen chip link spionage iphone spy software ios 7 handy einmalig kindersicherung pc microsoft spionage android app spy location pc überwachung polizei
Jak wybrać delegata  dla żółtodziobów cz.2 Drukuj
phm. Agnieszka Leśny HR
 
Jak wybrać swojego delegata? Co zrobić by rzeczywiście reprezentował nasze interesy?

Prawo wyborcze to niezła odpowiedzialność dlatego MUSIMY wybierać odpowiedzialnie i zasada ta dotyczy wszystkich wyborów. Im więcej wiemy o działalności i przekonaniach kandydatów tym bardziej świadomie możemy dokonać wyboru.

Przy wyborze weźcie pod uwagę:

-    czy kandydat (czyt. też kandydatka) może jechać na Zjazd (bo są tacy co „odkrywają” na dwa tygodnie przed, że akurat „mają ślub kolegi”)

-     czy kandydat był już wcześniej delegatem. Jeśli tak, to jak głosował w ważnych dla ciebie sprawach? Czy był aktywny? Czy wywiązał się z zobowiązań? Jak to sprawdzić; najłatwiej zapytać samego delegata, oraz innych delegatów z twojego okręgu, którzy byli na poprzednim Zjeździe

-     czy kandydat piastował jakąś funkcję we Władzach Związku i wtedy czy bywał na posiedzeniach, czy zgłaszał jakieś propozycje, czy był aktywny

-     jaki stopień instruktorski i doświadczenie ma  kandydat. Nie jest dobrze, gdy na Zjazd jadą same „wygi”. Ktoś musi reprezentować tych, co na co dzień pracują z dzieciakami, i nie mają wielkiego doświadczenia na poziomie hufca czy chorągwi

Zapytajcie kandydata o ważne dla was kwestie. Nie dokonujcie wyboru w ciemno, nawet jeśli ufacie kandydatowi. Jeśli on, odpowiadając na wasze pytanie, będzie musiał głośno powiedzieć jak zamierza głosować w najważniejszych dla was kwestiach – będzie się czuł publicznie przed wami zobowiązany.

Warto zapytać o to czy kandydat ma jakieś pomysły, inicjatywy, ew. w jakiej grupie problemowej zamierza pracować (np. istotne są dla niego sprawy związane z tożsamością ZHR więc będzie chciał pracować w grupie zajmującej się opracowaniem uchwał dotyczących tożsamości).

Bardziej wnikliwi mogą poczytać uchwały z poprzedniego Zjazdu (dostępne w internecie) i w razie jakiś kontrowersji zapytać kandydata czy np. nie planuje zgłosić „kontr-uchwały”

Skąd wiedzieć co będzie głosowane na Zjeździe? Na stronie internetowej www.zjazd.zhr.pl pojawi się zapewne część propozycji uchwał. Ponadto, z „kuluarów” można dowiedzieć się nad czym pracują „pewni” kandydaci na delegatów. Dobrym źródłem informacji jest też prasa harcerska i fora internetowe.

Gdy delegaci już zostaną wybrani to nie koniec! Przed Zjazdem macie prawo zapytać o konkretne pomysły, przekazać im swoje problemy lub sugestie, poprosić o zajęcie się ważną dla was sprawą.

Delegaci muszą czuć, że interesujecie się ich pracą (a to bardzo ciężka służba!) ale i że „patrzycie im na ręce”. Wtedy pojadą na Zjazd reprezentować swoich wyborców, a nie samych siebie.

Jeśli po Zjeździe dowiecie się, że kandydat was zawiódł swoim zachowaniem, podjętymi decyzjami – nie wahajcie się mówić o tym głośno. Zbyt wielu mamy delegatów, którzy zachowują się niestosownie do miejsca i roli, a bywają na kolejnych Zjazdach od lat!

phm. Agnieszka Lesny

phm. Agnieszka Leśny HR
Szczepowa Czwórki Warszawskiej im. Andrzeja Romockiego "Morro", Z-ca Komendanta Okręgu Mazowieckiego HOPR, zaangażowana w zespół ds. harcerek przy GKH-ek, referat harcerek Mazowieckiej Chorągwi Harcerek, "Krajkę", Komisję Wirtualną "Matrix" i w kilka innych szalonych rzeczy. Prywatnie żeglarka, fotograf-amator, studentka pedagogiki i kulturoznawstwa na UW.
 


Odsłon: 5189

  Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team