ispy para iphone 6 Plus sms spion iphone 4s spy app für iphone 4s kindersicherung internet kindersicherung für schränke handy orten verloren o2 computer temperatur überwachen chip link spionage iphone spy software ios 7 handy einmalig kindersicherung pc microsoft spionage android app spy location pc überwachung polizei
Dwa statuty Drukuj
hm. Krzysztof Stanowski
 
Czytaj±c tekst Tomasza Strzembosza z pierwszych lat istnienia ZHR u¶wiadamiamy sobie, ¿e w ci±gu kilkunastu lat istnienia zwi±zku nast±pi³y powa¿ne zmiany nie tylko organizacyjne, ale równie¿ ideowe. Pamiêtaj±c dobrze burzliwe dyskusje nad Statutem ZHR w roku 1989 zada³em sobie pytanie jak wygl±da dzi¶. Poniewa¿ interesowa³y mnie g³ównie kwestie ideowe porówna³em paragrafy statutu mówi±ce o celach Zwi±zku.
 
 

Statut 1989

Statut dzi¶

Cele Zwi±zku:

1. Wychowanie metodami harcerskimi dzielnych prawych, aktywnych i zdolnych do po¶wiêceñ ludzi w my¶l Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego;

2. Wychowanie m³odzie¿y do ¶wiadomej postawy obywatelskiej w poczuciu wspó³odpowiedzialno¶ci za losy w³asnej rodziny, w³asnego narodu i Pañstwa Polskiego, w umi³owaniu wolno¶ci, demokracji oraz poszanowaniu dla pogl±dów innych, w poczuciu warto¶ci i godno¶ci osoby ludzkiej;

3. Upowszechnienie w spo³eczeñstwie idea³ów harcerskich w³asna dzia³alno¶ci±;

1. Wychowanie cz³owieka metod± harcersk±:

- w my¶l Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego,

- do ¶wiadomej postawy obywatelskiej w poczuciu wspó³odpowiedzialno¶ci za losy w³asnej rodziny,

narodu i pañstwa polskiego.

2. Upowszechnianie w spo³eczeñstwie idea³ów harcerskich.



Ju¿ na pierwszy rzut oka widaæ, ¿e paragraf o celach Zwi±zku jest dzi¶ znacznie krótszy ni¿ przed laty. W trakcie kolejnych poprawek usuwano z niego kolejne elementy. Co wypad³o?

a) W pierwszym podpunkcie s³owa " dzielnych prawych, aktywnych i zdolnych do po¶wiêceñ ludzi", mo¿na uznaæ, ¿e jest to zmiana redakcyjna (jest to powtórzenie z Prawa i Przyrzeczenia).

b) Drugi podpunkt przeszed³ najwiêksz± metmorfozê. Mo¿na nawet powiedzieæ zosta³ dramatycznie okrojony.
 
Po pierwsze zwrot "w³asnego narodu i Pañstwa Polskiego" zamieniono na "narodu i Pañstwa Polskiego". Redakcja z 1989 roku by³a ¶wiadomym nawi±zaniem do tre¶ci, jakie niesie nazwa organizacji: "Zwi±zek Harcerstwa Rzeczypospolitej". Rzeczypospolitej a wiêc nie tylko Polaków, ale wszystkich obywateli. Przez tysi±clecie w¶ród obywateli Rzeczypospolitej byli Ukraiñcy, Niemcy, ¯ydzi, Litwini, Tatarzy. Zwi±zek ¶wiadomie zaprasza³ wszystkich, którzy s± gotowi do wspólnej pracy dla dobra Rzeczpospolitej Polskiej. Dzi¶ tego zaproszenia ju¿ nie ma. Wyrzucaj±c s³ówko "w³asnego" ¶wiadomie zamkniêto organizacjê dla wielu obywateli.
 
Po drugie usuniêto a¿ trzy istotne kwestie:
  • w umi³owaniu wolno¶ci, demokracji;
  • poszanowaniu dla pogl±dów innych,
  • w poczuciu warto¶ci i godno¶ci osoby ludzkiej

Te zmiany nie maj± oczywi¶cie charakteru redakcyjnego. Nie s± to te¿ kwestie ujête w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Dotycz± spraw nies³ychanie istotnych w najnowszej historii Polski i w jej dniu dzisiejszym. Dotycz± kwestii zasadniczych w wychowaniu m³odzie¿y i w funkcjonowaniu organizacji. Te zmiany nie by³y przypadkowe. To charakterystyczne, ¿e tak du¿o zastrze¿eñ kierowanych pod adresem w³adz Zwi±zku dotyczy braku poszanowania dla pogl±dów innych, naruszania przez w³adze Statutu i niedemokratycznych procedur, wieku instruktorów potraktowano w sposób niegodny. Oczywi¶cie demokracja, prawo do w³asnych pogl±dów, godno¶æ osobista to s± rzeczy, które dotycz± ludzi wolnych.

c) Trzeci podpunkt straci³ ju¿ tylko dwa s³owa. Zamiast "Upowszechnienie w spo³eczeñstwie idea³ów harcerskich w³asn± dzia³alno¶ci±" mamy obecnie "Upowszechnienie w spo³eczeñstwie idea³ów harcerskich". Purysta jêzykowy stwierdzi s³usznie, ¿e zwrot "w³asn± dzia³alno¶ci±" jest niezrêczny. Jednak dzi¶, kiedy Naczelnictwo naruszaj±c obowi±zuj±ce regulaminy popiera kandydatów do parlamentu ten niezrêczny zwrot staje siê lepiej zrozumia³y. Poprzez w³asn± dzia³alno¶æ, a wiêc wychowanie m³odzie¿y, funkcjonowanie dru¿yn, kó³ przyjació³ harcerstwa, s³u¿bê pe³nion± na rzecz potrzebuj±cych i ¶rodowisk lokalnych. Nie przez uk³ady partyjne, polityczny management, kolesiów.

d) Ostatnim akapitem, w którym widaæ zasadniczy zwrot jest podpunkt § 4 statutu opisuj±cy stosunek Zwi±zku do religii, wychowania religijnego.
 

§ 4.2. Zwi±zek wychowuje w oparciu o zasady etyki chrze¶cijañskiej. Jest organizacj± otwart± ¶wiatopogl±dowo dla wszelkich g³êbokich i autentycznych przekonañ inspiruj±cych zgodn± z Przyrzeczeniem i Prawem Harcerskim postawê osobist±.

§4.4. Zwi±zek wychowuje w oparciu o warto¶ci chrze¶cijañskie. Jest organizacj± otwart± dla wszystkich osób poszukuj±cych wiary, których postawa osobista jest inspirowana Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim, przy czym instruktorki i instruktorzy s± chrze¶cijanami.

 

Wielu instruktorów, nie przyk³ada znaczenia do tekstu Statutu. Mówi, deklaracje w Statucie nie maj± wp³ywu na funkcjonowanie Zwi±zku a ju¿ szczególnie na pracê mojej dru¿yny. Do¶wiadczenie ZHR pokazuje, ¿e mog± siê myliæ. Lektura Statutu pokazuje, ¿e w ci±gu 10 lat ze Statutu zniknê³y takie s³owa jak poszanowanie dla pogl±dów innych, demokracja, godno¶æ osoby ludzkiej. Usuniêto sformu³owania zapraszaj±ce do ZHR obywateli Rzeczypospolitej ró¿nych narodowo¶ci i ró¿nych wyznañ. W ci±gu 10 lat ZHR ze Zwi±zku Harcerstwa Rzeczypospolitej wychowuj±cego w duchu wolno¶ci, demokracji i poszanowania godno¶ci osoby ludzkiej przekszta³ci³ siê w Zwi±zek Harcerstwa Polaków Katolików, w którym osoby o innych pogl±dach spotykaj± siê z ostracyzmem, dyskusje t³umione s± w zarodku a w³adze naczelne flirtuj± z partiami politycznymi.

hm. Krzysztof Stanowski

KRZYSZTOF STANOWSKI Prezes Fundacji Edukacja dla Demokracji. Autor programów szkoleniowych i publikacji po¶wiêconych edukacji obywatelskiej i pracy organizacji pozarz±dowych. Do¶wiadczony trener (ponad 400 warsztatów w Polsce, Europie Wschodniej, na Kaukazie, Azji Centralnej i Mongolii). Cz³onek Steering Committee World Movement for Democracy oraz Civitas International. Wspó³za³o¿yciel oraz cz³onek w³adz szeregu organizacji pozarz±dowych. Wspó³twórca niezale¿nego harcerstwa w Polsce. Pierwszy Naczelnik Zwi±zku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Za pracê w organizacjach pozarz±dowych dwukrotnie wyró¿niony nagrod± POL-CUL Foundation.


Ods³on: 5208

  Komentarze (1)
RSS komentarzy
 1 Podziêkowania
Dodane przez Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, w³±cz obs³ugê JavaScript w przegl±darce, by go zobaczyæ , w dniu - 03-08-2010 20:51
Druhu, tak bardzo pragnê podziêkowaæ za ten artyku³ - wiem ju¿ "czarno na bia³ym" jak dosz³o do tej metamorfozy.

Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± dodawaæ komentarze.
Proszê zaloguj siê lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team