cytat numeru |
|
Logowanie
Baden-Powella sen na jawie ... |
![]() |
Prolog W 1914 roku w Krakowie zosta³a opublikowana ksi±zka Andrzeja Ma³kowskiego „Jak skauci pracuj±?", która jest obszern± relacj± z udzia³u polskich skautów w III Wszechbrytyjskim Skautowym Zlocie w Birmingham; jest relacj± ale zarazem opowie¶ci± o skautingu. W polsiej wyprawie wziê³o udzia³ 56 skautów i skautmistrzów z Ma³kowskim, Affanasowiczem, Nowakiem, Lewickim, Strumi³³o.
Niestety wojenna zawierucha przerwa³a miêdzynarodowe kontakty skautów, a wojna o granice i bitwa warszawska z bolszewikami w 1920 roku uniemo¿liwi³y udzia³ harcerstwa w pierwszym skautowym Jamboree. Nazwê zaczerpn±³ prawdopodobnie Bi-Pi z jêzyka Indian pó³nocnoamerykañskich, a oznacza³a ona Spotkanie Bratniego szczepu. Akt pierwszy Wypraw± na II Jamboree do Danii w roku 1924 kierowa³ Adolf Heidrich. Harcerstwo otrz±snê³o siê po wojnie, prze¿y³o wewnêtrzne konflikty o dalsz± drogê. Na równoleg³ej III Miêdzynarodowej Konferencji Wodzów Skautowych T.Strumi³³o przedstawi³ referat o patronach dru¿yn. O tyle ciekawy, ¿e w ¶wiatowym skautingu nie znano „instytucji" patrona. Piêæ lat pó¼niej Marian £owiñski poprowadzi³ harcerzy na III Jamboree do kraju narodzin skautingu, do Anglii. W Arrowe Park, w Birkenhead, zebra³o siê blisko 50 tysiêcy skautów, a „Z³ota Strza³a" braterstwa, która wypuszcza³ Baden-Powell nawo³uj±c do braterstwa nios³a nadzieje na dobre jutro.
Po tym Jamboree pozosta³ piêkny album pod redakcj± Tomasza Piskorskiego z wspania³ymi rysunkami W³adys³awa Czarneckiego. Harcerstwo mia³o ju¿ swoje wa¿ne miejsce na mapie ¶wiatowego skautingu.
V Jamboree w roku 1937 odby³o siê w go¶cinnej Holandii, w Vogelenzang. Poza g³ówn± dru¿yn± prowadzon± przez Tadeusza Borowieckiego swoimi ¶cie¿kami na jambo dotar³a dru¿yna kolarska, dru¿yna kajakowa, i oczywi¶cie ¿aglowiec „Zawisza Czarny". Aleksander Kamiñski poprowadzi³ konferencjê po¶wiêcon± ruchowi wilczêcemu, a w tym oczywi¶cie oryginalnemu polskiemu pomys³owi jakim by³y zuchy. Baden-Powell ponownie wzywa³ do ¶wiatowego braterstwa i kole¿eñstwa. Nadaremnie. Twórca skautingu zmar³ w dalekiej Kenii w roku 1941 i nad zlotowymi namiotami ju¿ kto inny wygrywa³ podczas nastêpnych jamboree sygna³ na bawolim rogu.
W tej sytuacji na VI Jamboree w Moisson do Francji - na Jamboree Pokoju - w roku 1947 by³a obecna tylko reprezentacja harcerstwa na emigracji, a wkrótce Polskê usuniêto ze struktur ¶wiatowego skautingu. Epilog i...
Rok 1957 by³ w Polsce rokiem trwaj±cej jeszcze nadziei na zmiany, na ³yk wolno¶ci. Spontanicznie odbudowywa³y siê dru¿yny harcerskie, chocia¿ w powsta³ym na Zje¼dzie £ódzkim ZHP trwa³a ostra walka o kszta³t ideowy Zwi±zku. „Na prze³aj" pozwoli³ sobie nawet na opublikowanie fotografii przedstawiaj±cej udzia³ grupy harcerzy z ZHP poza granicami Kraju w defiladzie na Jamboree z tabliczk± „Poland". By³o to niezwyk³e, poniewa¿ w³adze ¶wiatowego skautingu nie chcia³y uznawaæ organizacji skautowych na uchod¼stwie. Tutaj zrobiono wyj±tek. Korespondentem „Na prze³aj" by³ w Sutton Park Kazimierz Ko¼niewski, który w cyklu obszernych artyku³ów wzbogaconych niezwyk³ymi fotografiami opisa³ przebieg Jamboree, w którym nie omieszka³ zwróciæ uwagê na s³aby poziom skautingu, na krok wstecz w jego rozwoju. Oczywi¶cie w kontek¶cie nowoczesnego (zw³aszcza spo³ecznie) ZHP dzia³aj±cego w PRL. ... jeszcze jeden prolog Historia zatoczy³a ko³o. Do Polski w roku 1989 zawita³a niepodleg³o¶æ. Rozpoczê³y siê starania o powrót Polski do ¶wiatowych organizacji skautowych. Jednym z elementów tego powrotu mia³ byæ udzia³ w XVII Jamboree w Korei Po³udniowej w roku 1991. Wydarzenie by³o o tyle niezwyczajne, ¿e znowu zrobiono wyj±tek dla polskich harcerzy, którzy pojechali na ¶wiatowe spotkanie nie bêd±c cz³onkami WOSM. Polska reprezentacja by³a skromna, zaledwie 10 osób z ZHR, ZHP (r.z.1918) i ZHP. I mimo, ¿e od kolejnego, XVIII Jamboree, polska flaga ponownie oficjalnie powiewa nad skautowymi zlotami to bierze w nich udzia³ tylko ZHP przyjêtego do WOSM i WAGGGS w latach 1995-1996 jako reprezentant Polski. hm Wojciech Hausner HR Od Redakcji: Autor przegapi³ zapewne, i¿ w XVIII Jamboree w Holandii (1995) Polskê reprezentowa³a wspólna delegacja ZHP i ZHR (z ka¿dej z organizacji po 20 osób). Komendantem by³ hm Rafa³ Bednarczyk (ZHP), a cz³onkami Komendy z ZHR hm Krzysztof Fr±ckowiak i hm Jacek Kurzêpa.
Ods³on: 10692
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± dodawaæ komentarze. Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2 Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team |