ispy para iphone 6 Plus sms spion iphone 4s spy app für iphone 4s kindersicherung internet kindersicherung für schränke handy orten verloren o2 computer temperatur überwachen chip link spionage iphone spy software ios 7 handy einmalig kindersicherung pc microsoft spionage android app spy location pc überwachung polizei
Nr 18 - wrzesień '08
Wstępniak Drukuj
Temat numeru

Image

Początek nowego roku harcerskiego, osiemnastka „Pobudki", plany wielkiego zlotu ZHR, a za oknem szaro, zimno, więc jakoś trudniej się cieszyć. Zresztą, niestety, dla części instruktorów wrzesień nie jest miesiącem wielkich planów i tryskającego entuzjazmu, lecz potworną gonitwą między uczelnią (wiadomo - albo dobry obóz albo dobrze zdana sesja...) a szeregiem rad, spotkań, odpraw. Ślęczymy nad planami pracy, w które trudno wcisnąć własną zbiórkę - ponieważ tyle jest obowiązkowych zlotów, świąt, apeli, mszy... Jednak my się nie damy! Nowa „Pobudka" głośno trąbi na DOBRY POCZĄTEK.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 3660

Czytaj całość...
 
Parę słów o naborze do drużyny harcerzy Drukuj
Temat numeru

Imagepwd. Kamil  Wojciechowski HO

 

Pewnego popołudnia szedłem spokojnie ulicą koło mojego domu, gdy zobaczyłem jakiegoś żula zmierzającego w moją stronę. Po chwili słyszę znany tekst: "Poratujesz pijaka?" często się go słyszy na ulicach Grochowa, więc nie byłbym zdziwiony, gdyby nie... Gdyby nie to, że zza tego czerwonego, zapijaczonego lica rozpoznałem kolejnego z moich kolegów z dawnej klasy z podstawówki... ech życie.

 

Komentarze (1) | Odsłon: 12449

Czytaj całość...
 
Planowanie pracy w drużynie harcerzy Drukuj
Temat numeru

hm. Marek Gajdziński  Image

Mamy wrzesień, a więc miesiąc męk jakie każdy z drużynowych przechodzi przy pisaniu planów pracy dla uciechy swoich przełożonych. A ja chciałbym zaproponować żeby plany pracy pisać przede wszystkim dla siebie i swoich współpracowników. Poniżej wskazówki dotyczące metodologii jak to zrobić z pożytkiem dla siebie.

Komentarze (4) | Odsłon: 6204

Czytaj całość...
 
Moda na zz-ty Drukuj
Temat numeru

hm. Marek Gajdziński Image

Od kilku lat, w całym ZHR panuje moda na zz-ty. Przyjęło się mówić, że zastęp zastępowych jest solą sytemu zastępowego. Czy słusznie?

Komentarze (7) | Odsłon: 6719

Czytaj całość...
 
Od przybytku głowa nie boli? Drukuj
Temat numeru

Imagepwd. Kasia Kozłowska

Wakacje powoli się kończą. Rozpoczyna się czas planowania harcerskiej pracy. A ja, zamiast pełna pomysłów po wspaniałym kursie podharcmistrzowskim zasiadać do pisania planu ze swoimi przybocznymi, latam z jednej rady na drugą. Nie ma dnia, w którym nie muszę myśleć, czy cele założone w zeszłym roku zostały zrealizowane, czy zaszły jakieś zmiany, czy mamy inne potrzeby, co wydarzy się w marcu, a co w maju, gdzie i z kim pojedziemy na biwak, itp., itd...

Komentarze (4) | Odsłon: 5064

Czytaj całość...
 
Szóstki skrzatowe w gromadach zuchowych? Drukuj
Temat numeru
Imagepwd. Marysia Żurko 
 
Na kursach metodyki zuchowej uczymy: zuchy to dziewczynki i chłopcy w wieku 7-11 lat... No właśnie, uczymy tego, ale w praktyce bywa inaczej. Bo co zrobić z młodszą siostrą 10-letniej zuchenki, która ma już prawie 7 lat, czyli mówiąc prościej ma lat 6?

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 5644

Czytaj całość...
 
Model współpracy hufcowy - drużynowi Drukuj
Temat numeru
phm. Łukasz Borek

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to odpowiedzieć sobie na pytanie, po co właściwie drużynowym hufcowi?

Komentarze (2) | Odsłon: 3952

Czytaj całość...
 
Harcerska wartość edukacyjna - ZHR oczami rodziców Drukuj
Temat numeru

ImageWiesiek Drzewiecki

„Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał".

A czego ten „Jaś" (albo „Małgosia") miałby się w harcerskim gronie nauczyć?

I jak miałby się tego uczyć?

Na to drugie pytanie odpowiedź wydaje się prosta. Bezstresowo i przyjemnie, ale bezpiecznie i odpowiedzialnie. Acha. I jeszcze jedno. Często naprawdę ważne. Nie drogo.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 5468

Czytaj całość...
 
Dziecko w plecaku Drukuj
Idea

phm. Agnieszka Leśny,  Łukasz Wojdyga

Był późny wieczór. Pod gustowny dom pod Warszawą podjechały bardziej i mniej gustowne bryki. Rozpoczęło się otwarte spotkanie Tajnego Stowarzyszenia Ojców Harcerzy w składzie: Jarek Błoniarz „Glizda”, Marek Frąckowiak „Ponury”, Marek Gajdziński „Szwejk”,  Tomasz Maracewicz „Marabut”. Na osobliwym zebraniu obecna była też Naczelna i sekretarz „Pobudki”. Wszystko po to, aby dowiedzieć się jak to jest z tymi ojcami-harcerzami?

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 4995

Czytaj całość...
 
Wychowanie do wojny czy do pokoju? Drukuj
Idea

Imagephm. Agnieszka Leśny

            Nie chcę już więcej patrzeć na harcerzy z karabinami - wszystko jedno, czy prawdziwymi czy atrapami. Wreszcie zrozumiałam obawy pojawiające się w harcerskich dyskusjach po kolejnych obchodach rocznicy „Akcji pod Arsenałem". Zdecydowanie za często bawimy się w wojnę!

Komentarze (19) | Odsłon: 6092

Czytaj całość...
 
Jak zorganizować samodzielny obóz drużyny zgodnie z przepisami i zasadami obozownictwa Drukuj
Organizacja
hm. Marek Kamecki

W ostatnich dwóch miesiącach dostałem kilkanaście maili o mniej więcej podobnej treści – jeden zacytuję:
„Przedwczoraj wróciłem z drużyną ze zgrupowania obozów i stwierdzam, że dosyć mam wielkiej, masowej kolonii wypoczynkowej. Chociaż i tak było dobrze, bo w dniu naszego wyjazdu na to samo miejsce przyjeżdżał (...) i przywiózł ze sobą kabiny toaletowe typu toi-toi...

Komentarze (1) | Odsłon: 7742

Czytaj całość...
 
Składki - czyli: ile i po co? Drukuj
Organizacja

Imagephm. Jan Badowski HR

Temat nieprzyjemny. Każda drużynowa i każdy drużynowy z radością powitaliby sytuację, gdyby nie musieli się tym zajmować. Nieodzownie sprawia, że jej „poborcy" - Okręgi i Obwody - kojarzeni są z urzędem skarbowym, a w kasie drużyny czy gromady zaczyna brakować funduszy. Składka - jaka jest naprawdę?

Komentarze (4) | Odsłon: 9558

Czytaj całość...
 
Skąd możemy brać pieniądze, czyli o dotacjach słów kilka Drukuj
Organizacja
  Imagepwd. Joanna Kacprzycka  
         
Gdy zostałam poproszona o napisanie artykuły do słynnej „Pobudki" na temat dotacji, to pierwsza moja myśl była „Co? Przecież nic nowego napisać nie można...". Później były wakacje, a wraz z nimi obozy, kursy, rozmowy. I nie raz przewijał się temat dotacji - tego, że mało kto wie skąd się bierze pieniądze dla drużyny, jak to zrobić i o co tak naprawdę chodzi.

Komentarze (2) | Odsłon: 4465

Czytaj całość...
 
Gry i zabawy cz.2 Drukuj
Metoda i program
ImageAgnieszka Kłosowska
 
W poprzednim wydaniu „Pobudki” pisałam ogólnie o zabawie. Dziś kilka słów o podziale zabaw.

Komentarze (2) | Odsłon: 8922

Czytaj całość...
 
Tekst na rozkaz... Drukuj
Kształcenie

Imagehm. Tomasz Maracewicz

W dniu oddania kolejnego numeru Podupki (to taka nazwa konspiracyjna), zadzwoniła do mnie groźna Naczelna:

- Marabut!!! Dlaczego Ciebie nie ma w planie numeru?!!

- No właśnie - odpowiedziałem z udawaną troską - dlaczego mnie nie ma?!

Ta troska była rzeczywiście udawana, bo rozumiecie, być w planie numeru oznacza konieczność odrobienia pańszczyzny, spłacenia haraczu czy jak go tam zwał, czyli napisania dobrego tekstu i to jeszcze na zadany temat. A jak Cię nie ma w planie numeru, to hulaj dusza, piekła nie ma. Nie darmo prześlizgiwałem się przez cały miesiąc, omijałem niebezpieczne maile, nie wychylałem się z pomysłami, nie uczestniczyłem w dyskusjach redakcyjnych, żeby sobie o mnie nie przypomnieli. Naczelna na szczęście jest Nowa, więc mogła ten dojmujący brak przegapić. Niestety.

- Ty cwaniaku, masz mi zaraz pisać tekst, i żeby na rano był gotów - zawarczała słuchawka.

- No ale nie mam tematu - broniłem się słabo - ani nawet cienia pomysłu!

- Pisz cokolwiek, a jak masz wątpliwości, to zastanów się co Ci w duszy gra. Ufam Ci - słuchawka stęknęła, zgrzytnęła i połączenie zostało przerwane.

Skoro tak się sprawy mają, to już nie potrzebowałem wyjaśnień. Ja wiem co mi w duszy gra, tylko nie wiedziałem, że znów pozwolą mi o tym napisać. Bo we mnie, od dawna już, co raz głośniej i co raz bardziej beznadziejnie gra smętny refren starej piosenki:

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 6837

Czytaj całość...
 
Projekt "Staż" - czyli pomysł na pracę z harcerzami starszymi Drukuj
Kształcenie
Imagepwd. Paweł Cieślik

Pomysł na projekt „Staż” zrodził się całkiem przypadkiem. Jestem radcą prawnym. Kilka miesięcy temu poproszono mnie o przyjęcie na staż studenta. Chłopak miał na imię Mateusz. Zgodziłem się, ale postawiłem warunek, że stażysta musi pracować społecznie. Jako, że byłem wówczas na etapie szukania przybocznego i miałem z tym spore problemy, zaproponowałem Mateuszowi, że jeżeli nie ma innego pomysłu na pracę społeczną to może mi pomóc w prowadzeniu gromady zuchowej jako wolontariusz.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 5624

Czytaj całość...
 
Trzy Światy - o wyprawie na Mount Blanc Drukuj
Inspiracje
Imagepwd. Marysia Jedlikowska
 
Bardzo się bałam tego wyjazdu. Po wcześniejszych wyjazdach zimą na Ukrainę wiedziałam jak to jest spać w namiocie na śniegu i marznąć, chodzić po górach w trudnych warunkach i nosić ciężki plecak. Z drugiej strony góry mają w sobie coś co przyciąga, co nie pozwala za długo siedzieć w domu, dlatego mimo wszystko w końcu zdecydowałam się na wyprawę na najwyższy szczyt Europy wraz z trzema towarzyszami - Grześkiem, Adamem i Tatą Adama.

Komentarze (1) | Odsłon: 5062

Czytaj całość...
 
Harcerze czy skauci? Drukuj
Inspiracje

Imagephm. Włodzimierz Dola HR

W tym roku mija 25 lat istnienia mojego środowiska. Już od jakiegoś czasu myśleliśmy nad tym jakby uczcić ten fakt. Na początku roku harcerskiego rozpoczęliśmy kampanie, której jednym z elementów był obóz szczepu na Litwie. Okazało się, że znaleźliśmy miejsce pod łotewska granicą. Obóz taki to wielkie przedsięwzięcie i mieliśmy ogromne obawy przed jego realizacją. Zaplanować obóz to jedno, ale trzeba też pozyskać na niego fundusze. Wiedzieliśmy o programie „Młodzież w działaniu" i o tym, że można uzyskać refundacje większościwydatków. Przypadkiem dowiedzieliśmy się, że został uruchomiony nowy fundusz dotyczący tylko wymian Polsko-Litweskich. Postanowiliśmy z niego skorzystać.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 5925

Czytaj całość...
 
Wędrownicza Watra '08 czyli jak to się robi w bratniej organizacji Drukuj
Inspiracje
ImageMichał Ducki
 
„My jesteśmy z ZHP, Cinek z SH a Kot z ZHR”. Na te słowa uczestnicy Wędrowniczej Watry reagowali zakłopotaniem i milczeniem. Najczęściej spuszczali głowy albo zmieniali temat. Skąd na Watrze reprezentant ZHR? To dosyć długa historia. Wszystko zaczęło się 5.05.2005...

Komentarze (36) | Odsłon: 9124

Czytaj całość...
 
Zielona kuchnia Drukuj
Inspiracje

Imagepwd. Marta Bagieńska HR

Przygotowującsię do tegorocznego obozu postanowiłam trochę poszperać, a przy okazji trochęposzerzyć wiedzę o jadalnych roślinach. Ze względu na mój kierunek studiówmiałam trochę ułatwione zadanie, bo okazało się że wiele gatunków które jużznałam jest użytecznych kulinarnie. W poszukiwaniach pomogły mi oprócz atlasówstrony internetowe poświęcone technikom survivalu. Zdobyte informacje miałamokazję wykorzystać na zajęciach które przeprowadziłam na kursie metodykiharcerek „Agricola Silva" i kursie metodyki harcerzy „Agricola 2008" na Mazowszu. Myślę, żesporą frajdę sprawiło przygotowanie zerwanych i rozpoznanych przez siebieroślin. Może warto podczas zajęć z przyrodoznawstwa sięgnąć czasem po cośnowego, a w tym wypadku nie nowego, lecz raczej zapomnianego. Lasy i łąki naktórych gościmy podczas obozów i biwaków oferują nam ogromne możliwości, zktórych przy odrobienie wysiłku możemy skorzystać, urozmaicając pracę naszychdrużyn. Ta technika pozwala poszerzać zainteresowania harcerek i harcerzy,wiele radości sprawia im zjedzenie własnoręcznie zrobionej zupy albo używanienaturalnie zafarbowanego stroju obrzędowego.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 7846

Czytaj całość...
 
Gruzja Drukuj
Inspiracje

Phm. Rez. Karol Leszczyński HR

O ataku Gruzinów na Osetię Południową, tak jak większość z nas, dowiedziałem się oczekując na otwarcie Igrzysk w Pekinie (to znaczy oczekiwałem w Warszawie, a Igrzyska były w Pekinie), oczekując każdego dnia na nowe informacje, miałem nadzieję, że konflikt jak najszybciej się zakończy. W związku z zainteresowaniem historią wojskowości, wiem, że oprócz wielu okazji do bohaterstwa żołnierzy, chwały dla dowódców i ciekawych bitew, które można później analizować na wiele sposobów, wojna niesie przede wszystkim cierpienie dla zdecydowanej większości osób objętych działaniami wojennymi.

Komentarze (1) | Odsłon: 5731

Czytaj całość...
 
Zabawy z tygrysem: Sprawny i orli pionier Rzeczypospolitej Drukuj
Felietony

ImageZnacie na pewno takie rosyjskie powiedzenie: eto kak tigra za usy trogat’ – i smieszno, i straszno… Przyglądając się od lat z boku temu, co dzieje się z ZHR-em i w ZHR-ze bardzo często mam podobne odczucie. Luksus takiego przyglądania się z boku przyjemnie wyostrza spojrzenie. Może czasem nadmiernie, ale może właśnie pozwala dostrzec dziwności i śmieszności, które trudno czasem dostrzec tym, co borykają się z nimi na co dzień i tkwią w nich. A na pewno trudniej im je nazwać. Zwłaszcza tym, którzy w ZHR-e dorastają, wśród zachowań i mechanizmów, które znają „od zawsze”, nie przychodzi im więc do głowy, że to „od zawsze” wcale takie stare nie jest, a na pewno nie jest normalne. Dlatego w kolejnych numerach „Pobudki” spróbuję niektóre z takich zhr-owskich dziwactw opisać.

Komentarze (7) | Odsłon: 6034

Czytaj całość...
 
ZHR organizacją chrześcijańskich wychowawców? Drukuj
Felietony

Imagephm. Wojciech Hoser HR

            Wśród licznych batalii jakie toczyłem w czasach swej aktywnej działalności w ZHR, do najbardziej spektakularnych należała walka o pełnoprawne miejsce dla niewierzących, poszukujących, wątpiących czy innowierców w szeregach ZHR-u. W owych prehistorycznych czasach zaczął kształtować się popularny dziś pogląd, że ZHR jest organizacją chętnie przyjmującą tego typu osoby jako materiał działań ewangelizacyjnych, natomiast instruktor jako wychowawca - ewangelizator musi być osobą głęboko wierzącą. Gdy w poprzednim numerze przeczytałem "Felieton o dawaniu szans", przed oczami stanęły mi dawno stoczone bitwy - "gdzie świtem pióra skrzypiące się łamały, a świece świeciły by nic nie oświecić..."

Komentarze (3) | Odsłon: 5272

Czytaj całość...
 
Absurd alkoholowy Drukuj
Varia

Imagepwd. Magda Leczkowska

Ostatni punkt Prawa Harcerskiego stale budzi spore emocje. Nasz „Komentarz do Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego" wspomina, że o zasadę abstynencji już w 1912 r. spierali się instruktorzy z „Zarzewia" z tymi, którzy wywodzili się z „Eleusis". Podobne dyskusje ciągle powracają - wystarczy wspomnieć niedawne plany modyfikacji Prawa Harcerskiego w ZHP.

Komentarze (6) | Odsłon: 7781

Czytaj całość...
 
Polemika do artykułu "Fundusz do remontu" pwd. Macieja Albinowskiego Drukuj
Varia

Imagephm. Włodzimierz Dola HR

Druhu Macieju,

nazywam się Włodzimierz Dola i jestemjednym z sygnatariuszy propozycji uchwały, która została przyjęta. Nie zgadzamsię w całej rozciągłości z Twoim zdaniem. Dla ułatwienia zrozumienia moich słówponumerowałem myśli, do których będę się odnosił w tekście. Maćku w Twoimtekście zauważyłem wiele błędów, wynikających z nieznajomości pojęć jakichużywasz, jak i merytorycznych.

Komentarze (24) | Odsłon: 4772

Czytaj całość...
 
Jeśli chcesz napisać do "Pobudki"... Drukuj
Varia
... Tobardzo się z tego cieszymy! Dlatego jeśli lubisz pisać i masz coś dopowiedzenia - spróbuj swoich sił i prześlij nam swój artykuł!

 

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 5115

Czytaj całość...