ispy para iphone 6 Plus sms spion iphone 4s spy app für iphone 4s kindersicherung internet kindersicherung für schränke handy orten verloren o2 computer temperatur überwachen chip link spionage iphone spy software ios 7 handy einmalig kindersicherung pc microsoft spionage android app spy location pc überwachung polizei
Nr 15 - styczeń '08
14 tysięcy drużynowych Drukuj
krąg czerwony

hm. Marek Gajdziński Image

Mamy dziś w ZHR ok. 14 tysięcy zuchen, zuchów, harcerek, harcerzy, wędrowniczek, wędrowników oraz instruktorek i instruktorów. To śmieszne mało zwłaszcza gdy się na to spojrzy poprzez pryzmat misji jaką na siebie przyjęliśmy. Chcemy wychowywać polską młodzież i tą drogą dążyć do naprawy zbiorowego charakteru Polaków. Nasza misja może się powieść gdy społeczeństwo zostanie nasycone odpowiednio dużą ilością dobrze wychowanych i aktywnych jednostek.  W rzeczywistości nasz wpływ jest śladowy. W wieku od 8 do 18 lat, znajduje się ok. 3 milionów dzieci i młodzieży. My swoim oddziaływaniem obejmujemy zaledwie pół procenta tej populacji.

Komentarze (15) | Odsłon: 6104

Czytaj całość...
 
Uczeń - Czeladnik - Mistrz Drukuj
krąg czerwony

hm. Jacek Garboliński  Image

"Regulamin" cechowy mówił:
"…Chłopiec przyjęty na ucznia, musiał spełniać warunki, które odnosiły się do prawego pochodzenia, religii i moralności. Oprócz tego niebagatelną rolę odgrywały predyspozycje fizyczne do wykonywania zawodu. Kandydat spełniający wszystkie warunki wyszukiwał sobie odpowiedniego mistrza, w którego warsztacie mógł pobierać naukę. (....) Na czas trwania nauki uczeń stawał się członkiem rodziny mistrza, który przejmował nad nim rodzicielską opiekę.
W wyznaczonym terminie uczeń wraz z mistrzem stawał przed starszyzną cechową, która dokonywała aktu "wyzwolin", na podstawie świadectwa mistrza i przedstawionej pracy czeladniczej. Po wniesieniu obowiązkowej opłaty na rzecz cechu nowy czeladnik mógł otrzymywać wynagrodzenie za wykonywaną pracę i wybierać zakład, w którym chce dalej praktykować …"

Komentarze (6) | Odsłon: 11112

Czytaj całość...
 
Nowe stopnie instruktorskie Drukuj
krąg czerwony

hm. Marek Gajdziński Image

Motto  - „Najważniejszym instruktorem w ZHR jest wychowawca - DRUŻYNOWY!!!”

Przedstawiam założenia jednego z dwóch nowych projektów regulaminu stopni instruktorskich. Powstał on na podstawie wniosków do jakich doszli instruktorzy uczestniczący w Konferencji „Dobre praktyki kształceniowe” i jest przeznaczony do dalszej dyskusji. Celem tej publikacji jest rozszerzenie kręgu osób, które miałyby ochotę wziąć udział w pracach nad tym projektem.

Komentarze (5) | Odsłon: 7678

Czytaj całość...
 
Akcenty - Refleksje po konferencji "Dobre praktyki kształceniowe" Drukuj
krąg czerwony

Marek Kamecki (w/g Komisji Harcmistrzowskiej nadal jeszcze nie harcmistrz) Image

Konferencja "Dobre praktyki kształceniowe" po raz pierwszy dała mi pełny  wgląd w założenia teoretyczne szkół instruktorskich dwóch wielkich chorągwi.
Profesjonalne prezentacje przejrzyście i jasno pokazały, że szkoły te, prowadzone na bardzo dobrym poziomie, przez świadomych celów i metod liderów, w znikomym stopniu zajmują się kształceniem drużynowych.

Komentarze (4) | Odsłon: 5797

Czytaj całość...
 
Czynne prawo wyborcze wyłącznie dla drużynowych! Drukuj
krąg czerwony

hm. Marek Gajdziński Image

Czy przeciętny drużynowy ma świadomość tego, że cała potężna machina organizacyjna ZHR istnieje tylko po to aby służyć mu pomocą w prowadzeniu drużyny? Żarty! Jest dokładnie odwrotnie. Większość drużynowych jest przekonanych, że ich drużyny są najniższym i najmniej ważnym ogniwem organizacji. Ich odczucia są niestety prawidłowe. Tak właśnie jest obecnie w ZHR.

Komentarze (15) | Odsłon: 6883

Czytaj całość...
 
Zamiast Kręgu Gady - Źródło Drukuj
krąg czerwony

ImageCoś zwaliło nam Naczelnego do łóżka i to tak poważnie, że nie był w stanie doczołgać się do komputera. Życzymy mu zdrowia tym bardziej, że cześć jego obowiązków musieli przejąć pozostali członkowie redakcji. A, że redaktor to istota z natury leniwa, nie wszystkim ta sytuacja odpowiada. Na mnie na przykład, wypadło napisanie ostatniego słowa przed publikacją. Robię to z radością, ale i straszną obawą, bo gdzie mi tam do talentu Kohuba, który jak nikt inny potrafi wsadzić kij w mrowisko tak aby nie poranić przy tym ani jednej mrówki.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 4195

Czytaj całość...
 
Praca opiekuna jako indywidualne szkolenie podopiecznego Drukuj
krąg czerwony

hm. Maciej Starego Image

Od kilku lat przyglądam się pracy  opiekunów prób na stopnie instruktorskie i stwierdzam, iż w większości przypadków ich praca z podopiecznym ogranicza się do maksymalnie 2-3 spotkań z podopiecznym przez cały okres i co gorsze, przez samych opiekunów traktowana jest, jak piąte koło u wozu.

Komentarze (3) | Odsłon: 5287

Czytaj całość...
 
Kursy podharcmistrzowskie - pochwała różnorodności ? Drukuj
krąg czerwony

hm. Tomasz Maracewicz  Image

Mam przyjemność od kilku miesięcy zajmować się organizacją i prowadzeniem kursu podharcmistrzowskiego „Jakobstaf". Znajduję w tym działaniu, wraz z kolegami z kadry kursu, mnóstwo frajdy i poczucia sensu. Dziś jednak mniej chcę napisać o samym kursie, a więcej o kontrowersjach wokół tworzenia programów takich przedsięwzięć.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 6389

Czytaj całość...
 
Pozytywne pokłosie skautingu - polemika Drukuj
krąg czerwony

hm. Adam F. Baran Image

Czy jest jakaś wyższa idea, która wyzwoliłaby w młodzieży takie pokłady intelektualnych i praktycznych działań, aby młodzież mogła dać coś od siebie cywilizacji Zachodu?

Artykuł Piotra Skórzyńskiego pt. „Pustka po skautingu”, który można było niedawno przeczytać („Rzeczpospolita” nr 287/2007 – Plus/Minus) nie dotyczy wyłącznie skautingu. Postawione przez autora pytanie zasadnicze sięga głębiej i w gruncie rzeczy sprowadza się do refleksji o aktualną ofertę nakierowaną na nastoletnią młodzież. Choć autor wyraźnie podkreśla, że chodzi mu o jakąś „wyższą ideę” to nie ukrywa, że pomysł idei skautingu gen. Baden-Powell'a jest dla niego nie tylko punktem odniesienia, ale i wzorcem jak dotąd niedoścignionym i ówcześnie niedocenianym.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 4487

Czytaj całość...
 
Odpowiedź na list otwarty Drukuj
krąg czerwony

Marek KameckiImage

ODPOWIEDŹ NA LIST OTWARTY PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI HARCMISTRZOWSKIEJ OH-y ZHR dh. hm. PAWŁA ZARZYCKIEGO HR
 
Wezwany do zabrania głosu  Listem Otwartym oświadczam co następuje:

Komentarze (2) | Odsłon: 5811

Czytaj całość...
 
Na Rozdrożu Drukuj
krąg zielony

pwd. Katarzyna Dulińska Image

„Daj mi, proszę, dobry Boże
Zamiast drogi, to – ...”
                                    Modlitwa do dobrego Boga - sł. Jerzy Ficowski

...Rozdroże!
czyli rzecz o tym, że na wszystkie pytania warto jednak szukać odpowiedzi.
„Rozdroże” to zimowy Kurs Przewodniczek Mazowieckiej Chorągwi Harcerek. Kurs, który w zamierzeniu ma nie tylko kształcić, ale właśnie zaprowadzać na rozdroże. A właściwie na rozdroża, bo jest ich przecież tak wiele.

Komentarze (3) | Odsłon: 5598

Czytaj całość...
 
Wizytacja pewnego obozu Drukuj
krąg zielony

hm. Tomasz Maracewicz  Image

Miałem przyjemność minionego lata wizytować pewien obóz. Uwagi po jego wizytacji spisałem w specjalnym raporcie, ale ponieważ są one znamienne, uznałem za właściwe podzielić się nimi z Czytelnikami. Szczególnie, że liczne wątpliwości, które omawiałem z komendą, wynikają z głębszych zjawisk, obserwowanych przeze mnie w ZHR-rze, a których źródło upatruję w niedostatecznym sposobie kształcenia umiejętności instruktorskich (nie wiedzy, a umiejętności) oraz błędach popełnianych przez nas, harcmistrzów - w sposobie realizowania opieki instruktorskiej oraz wspierania doskonalenia warsztatu u młodych instruktorów.

Komentarze (7) | Odsłon: 6115

Czytaj całość...
 
Motywowanie instruktorów Drukuj
krąg zielony

pwd. Kasia Kozłowska Image

W poprzednim artykule ledwie wspomniałam o konieczności motywowania instruktorów do pracy. Wydaje mi się, że to interesujący problem, który, w dodatku, często jest pomijany i zapominany. Dlatego uznałam, że warto rozwinąć moje rozważania na ten temat.

Komentarze (1) | Odsłon: 5164

Czytaj całość...
 
Skrzaty w przedszkolu Drukuj
krąg zielony

pwd. Maria Żurko Image

Istnieje kilka propozycji na miejsce pracy gromadek skrzatowych; przy szczepach (wtedy może to być młodsze rodzeństwo harcerek i harcerzy), przy szkołach, czy w przedszkolu.

Poniżej przedstawiamy doświadczenia z prowadzenia wrocławskiej gromadki, która działa w ramach zajęć przedszkolnych. „Domowe skrzaty" stanowią wszystkie przedszkolaki z jednej grupy wiekowej.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 5714

Czytaj całość...
 
Drużynowa w agonii,czyli słów parę o tym, jak oddać drużynę i nie zwariować. Drukuj
krąg granatowy

pwd. Magdalena LeczkowskaImage

Wydaje mi się, że dla każdej drużynowej najważniejsze są 3 momenty: chwila mianowania, największy sukces drużyny za jej kadencji oraz przekazanie drużyny w ręce następczyni. Te wydarzenia tworzą szkielet wspomnień, które składają się później na ogólne poczucie „jak to było, gdy byłam drużynową". Tych chwil się nie zapomni do końca życia i zawsze towarzyszyć im będą jakieś emocje. Dlatego też, ważne jest by były to momenty naprawdę fan-tas-tycz-ne, w szerokim tego słowa znaczeniu. Napotykamy jednak na kilka trudności...

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 8913

Czytaj całość...
 
Świąteczne paczki we Lwowie Drukuj
krąg granatowy

pwd. Dariusz Małecki HO, sam. Marta Saczuk  Image Image

Miesiąc grudzień kojarzy się wszystkim przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia, śpiewem kolęd, a dzieciom przede wszystkim z prezentami pod choinką. Z tej okazji w dniach 14-16 grudnia harcerki i harcerze z Płocka (46 osób) odwiedzili Polaków mieszkających na Ukrainie. Zawieźli im dary od rodaków z nadwiślańskiego kraju.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 6200

Czytaj całość...
 
Harcerscy ratownicy - jak to się robi w ZHP? Drukuj
krąg granatowy

phm. Jakub Sieczko  Image

Kilka miesięcy temu weszła w życie nowa ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym wprowadzająca wiele zmian, które pośrednio dotyczą również wolontariackich (w tym harcerskich) grup ratowniczych. Okazuje się jednak, że zmian jest tyle, co zamieszania. Jak będzie? Nie bardzo wiadomo.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 10910

Czytaj całość...
 
Relacja z Experience Expedition - Nepal 2007 Drukuj
krąg granatowy

phm. Agnieszka Leśny  Image

Nepal - królestwo w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, graniczące na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza. Jedno z najsłabiej zurbanizowanych państw na świecie.

Bądź pierwszym który skomentuje | Odsłon: 5261

Czytaj całość...
 
Małżeństwo przed ślubem? Drukuj
krąg granatowy

phm. Wojciech Hoser Image

Od kilku lat coraz bardziej upowszechnia się zjawisko "mieszkania ze sobą" przed ślubem, które coraz częściej zmienia się w "mieszkanie ze sobą" bez ślubu. Ponieważ harcerstwo nie działa w próżni problem ten dotyka też instruktorów i instruktorki ZHR-u. Prawo harcerskie mówi wyraźnie, że harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach, a przykład własny zobowiązuje, ale życie często toczy się własnymi torami. Dlaczego? Moim zdaniem problem tkwi między innymi w daleko posuniętej ignorancji młodych kobiet w zakresie niezwykle prostego męskiego sposobu myślenia. Właśnie dlatego napisałem list do młodszej siostry, której biologicznie nigdy nie miałem. Może choć trochę pomoże on młodym instruktorkom uchronić się od życiowego błędu na samym starcie dorosłego życia?

Komentarze (14) | Odsłon: 11205

Czytaj całość...
 
Wielki Konkurs Drukuj
krąg granatowy

Druhny i Druhowie,
Ogłaszamy wielki konkurs na funkcję SEKRETARZA REDAKCJI

Poszukujemy osoby:
Imagemłodej (tzn. obniżającej średni wiek redakcji, który dziś wynosi ok. 40 lat),

Imagedyspozycyjnej (tj. wytrzymującej długie, nocne wymiany maili z Redaktorem Naczelnym)

Imageo dużej kulturze osobistej (umiejącej powstrzymywać się od używania słów powszechnie uznanych za obelżywe w odniesieniu do P.T. Autorów zawalających kolejne, nieprzekraczalne terminy)

Imagepłci obojętnej (tzn. nie wszystkim w redakcji tak do końca płeć jest obojętna nie mniej nie stanowi warunku)

Imagewyznania harcerskiego (może być również spoza ZHR-u, nie mniej wtedy kandydat musi się liczyć z utrudnieniami w pracy ze względu na przypuszczalne permanentne i bezceremonialne wywyższanie się reszty Redakcji, robienie głupich przytyków, a także tzw. zjawisko „fali”)

Znającej się na obsłudze systemu joomla i ze stałym dostępem do internetu

Do obowiązków Sekretarza Redakcji należy m.in.:
Imagewyciąganie z gardła P.T. Autorom dawno oczekiwanych tekstów;

Imagenawiązywanie podstępem i innymi obrzydliwymi metodami, kontaktów z nowymi, potencjalnymi i niczego nieświadomymi P.T. Autorami;
Imagewykonywanie drobnych zleceń Redaktora Naczelnego (dostarczenie pizzy, załatwienie zwolnienia podatkowego, wymuszanie przedpłat od detalistów za subskrybcję „Zielonego Straszydła na Wzgórzu Rosiczki IV”, itp.);
Imageznęcanie się nad Redaktorem Technicznym, by uruchamiał coś co nie działa i poprawiał coś co należy poprawić;
Imagewykonywanie kolejnych zdjęć Marabuta na spotkaniach redakcji i w innych tego typu godnych sytuacjach (z profilu i en face).

Zapewniamy:
Imageprestiż, szacunek, powszechne uznanie i inne takie;
Imageliczne szkolenia (bo tak należy potraktować doraźne połajanki i wymądrzania się poszczególnych członków Redakcji);
Imagei możliwość wszechstronnego rozwoju (taaa, takie to wszyscy piszą, więc my też).

Zgłoszenia zawierające c.v., list motywacyjny i wiele różnych innych załączników przesyłać należy do dnia 30.02.2006 na adres Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
Redakcja

Komentarze (2) | Odsłon: 5398